Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Dişlerinizi Sarıya Mahkum Etmeyin

Diş Hekimi Aslı Ercanlı

Doğduğumuz zaman dişlerimizin beyaz renge sahip olduğu bilinir. Ama gerçek ne yazık ki öyle değil. Dişlerimiz bembeyaz olmadığı gibi herkesin diş rengi de aynı değildir. Sadece bazılarımızın şansına beyaza yakın renktir. Zaten beyaz olmayan dişlerimiz sigara, alkol, çay, kahve gibi yiyecek ve içecekleri sıkça tükettiğimiz zaman sahip olduğu rengi kaybederek daha sarı ya da çürükmüş gibi daha gri bir renk alırlar.

Renklerdeki renk değişimi kendimize olan güveni kaybetmemize neden olduğu gibi bazı sağlık sorunlarına da yol açar. Zamanla sararan dişler tedavisi yapılmadığı zaman diş kayıplarına bile neden olur. Güzel ve sağlıklı dişlere sahip olmak varken sonu diş kayıplarına varan sararmış dişleri kim ister ki?

Diş kayıpları ile karşılaşmamak için yapılması gerekenler aslında olukça basit. Öncelikli olarak günde iki kez diş fırçalamaya özen göstermeli, en az günde bir kez diş ipi kullanmalı ve en az altı ayda bir diş hekime gidip muayene olmalıyız. Aslında ne yapıldığından çok nasıl yapıldığı önemli. Dişleri olması gerektiği gibi fırçalamazsak, diş ipini canımız istediği zamanlarda kullanırsak dişlerimiz, diş etlerimiz hatta çenemiz bu hızlı dönüşüme ayak uydurarak çürümeye başlayacaktır.

Diş bakımlarında yapılan en basit uygulama diş beyazlatmadır. Sigara, çay, kahve tüketimine de bağlı olarak asıl rengini kaybeden dişlerin kendi rengine kavuşmasını sağlayan oldukça kısa sürede ve ağrısız, sızısız yapılan bir uygulama. Bu noktada bir hatırlatma yapayım; diş beyazlatma aslında dişin kendi rengine kavuşmasını sağlamaktır. Dişi olmadığı kadar beyazlatan bir uygulama değil. Yapılan uygulamada başvurduğunuz diş hekiminin uzmanlığına göre 8-12 tona varan renk farkı elde edilir.

Diş hekimi ya da diş koltuğu fobiniz varsa diş beyazlatma işlemini evinizde de yapabilirsiniz. Evde yapılanlara homebleaching ,klinikte yapılanlara officebleaching denmektedir.  Ama ne yazık ki Office bleaching uygulamasına göre homebleaching uygulamasında istenilen sonuçların anılamadığını söylemeliyim.  Home bleaching uygulamasını evinizde bir aparey içine sıkılan jellerle her gün 15 dakika uygulayarak da yapabilirsiniz. Daha etkili ve kalıcı sorunlar istiyorsanız klinik içinde doktor gözetiminde yaptırabilirsiniz.

Office bleaching sırasında ise kullanılan jellerin aktive edilmesi gerekiyor. Bu da LED denen özel dalga boyuna sahip ışınlarla yapılıyor. Office bleachingdebaşarı, kullanılan jellerin konsantasyonuna ve bu jelleri aktive eden ışık kaynağının aktivasyon gücüne bağlıdır. Uygulama sırasında herhangi bir ağrı, sızı ya da kanama yaşanmaz. Fakat beyazlatma işleminin ardından dişlerde iki gün gibi bir sürede hassasiyet yaşanabilir. Yaklaşık bir saat süren uygulama sonunda klinikten ilk günkü gibi beyaz dişlere sahip bir şekilde ayrılabilirsiniz.

LED ışığı ile yapılan beyazlatma işlemlerinde diş renklerini 2 ila 12 ton arasında beyazlatmak mümkün. Beyazlatmanın miktarı diş yapısına; başlangıç rengine ve kişisel alışkanlıklara bağlı olarak değişir.  Hiçbir beyazlatma işlemi geri dönüşüz olmadığını söyleyeyim. Elde edilen beyazlığın uzun süreli olması ve bu işlemler sırasında dişlerin ve dişetlerinin herhangi bir zarar görmemesi kullanılan malzeme, teknik ve kişisel alışkanlıklara bağlıdır.

Gülüşünüz avantajınız olsun.
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup