Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Dişlerimizi robotlar mı yapacak?

Dişlerimizi robotlar mı yapacak?

Robotların insan gücünün yerini alacağı ve insanları işlerinden edeceği ile ilgili öngörüler var.
Diş hekimliğinde de son yıllarda gelişen teknoloji nedeni ile bazı işlemler artık makinalar tarafından yapılıyor. Aslında uzun zamandır diş tedavilerinde en temel işlemler olan ölçü karıştırma ve laboratuvarda model çıkarmaya kadar makinalara teslim etmiş durumdaydı. Ancak artık daha hayati önem taşıyan dişlerin hazırlanma aşamaları hatta implantların yerleştirilme aşamalarda da robot teknolojisinden faydalanmaya başlanıldı.

Diş  tedavilerinde robotların alacağı fonksiyonları Diş Hekimi Sertaç Kızılaya’ya sorduk.

“Günümüzde ağız içerisinde dişler kaplama için hazırlandıktan sonra görüntüleri bilgisayar ortamına aktarılıyor. Bilgisayar ekranında dişler üzerine yapılacak kaplamanın tasarımı hazırlanıyor. Kapanış kaydı, yan dişlerle temas ve diş eti ile sınırına kadar en ince ayrıntısına kadar  hazırlanan bu tasarım daha sonra ‘’bilgisayar destekli üretim’’ cihazında zirkonyum blokdan kazınarak diş kaplaması  üretilmektedir.” dedi.

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Diş tedavisinde 'Cerrahi Yönlendirme Sistemi'  olarak kullanılan ve özellikle implant  tedavisinde karşılaşılan komplikasyonların önüne geçmek amacı yön tayini yaparak implantın yapılacağı yeri tespit eden sistem, doktorun hata yapma payını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Özellikle yeterli cerrahi tecrübesi olmayan hekimlerin sinir zedelenmeleri ile karşılaşmaması için kullanmalarını tavsiye ettiğimiz bir yöntemdir. Yazılım aracılığı ile model üzerine cerrahi şablon oluşturulur  veya daha gelişmiş sistem olan uygulama esnasında doktora yol gösteren ve  tedavi sırasında yazılımın tespit ettiği yerden kayma olduğunda cerrahı uyaran sistem de kullanılabilmektedir. Bu gelişmelerin ardından ağızda diş şeillendirme işlemlerinin de yapılamsı yakında mimkün olabilecektir.

Robotlar yıllardır doktorlara ameliyat sırasında yardımcı oluyor. Ancak robotların tam anlamıyla güvenli olduğu söylenemiyor. ABD'de son on yılda cerrahi operasyonlarda hayatını kaybeden 144 kişinin ölümü robot kullanımına bağlanıyor. Özetle ne sadece robot ile nede onsuz iyi bir tedavi mümkün değildir diyebiliriz. Buradan yola çıkarak doktorların robotlar ve diğer teknolojik cihazları kullanarak hekimlik yapması  ile en yüksek tedavi başarısının yakalanacağını düşünüyorum.” dedi. 
2016-04-15 08:16:00 529 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup