Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Diş Sağlığı Sağlamanın Pratik Yolları

Diş Hekimi Aslı Ercanlı

Diş sağlığının vücudun genel sağlığında son derece önemli olduğunu biliyoruz. Diş sağlığını hem özel yaşantımız hem iş yaşantımız hem de genel sağlığımız için kaybetmeyeceğimiz kadar değerli. Peki diş sağlığımızı sadece muayenehanede yapılan uygulamalarla mı koruruz. Elbette hayır. Öncelikle dişlerinize çok dikkatli bakmalısınız. Daha sonra evde de yapabileceğiniz küçük sırlarla ya da pratik yöntemlerle diş sağlığınızı korumanız yapabileceğiniz ilk adımdır.

Neler bu pratik yöntemler derseniz sizin için kısaca paylaşayım.

Ağız kokusunu ne nane şekeri ne de karanfil kalıcı çözüm oluyor. Ağız kokusunda en etkili çözüm bir bardak soğuk süt. Ayrıca yemeklerden sonra ufak bir parça peynir yemenin diş minerallerini güçlendirdiğini ortaya koyan araştırmalar var. Peynirden hoşlanmıyorsanız yerine yoğurt da tercih edebilirsiniz.

Elma yemenin diş çürüklerinin önlediği yolundaki inanış gerçeği yansıtmıyor. Dişlerin daha sağlıklı olması için önerilen elmayı ne yazık ki dişleri korumuyor.  Aksine şekerli ve asitli yiyecekler arasında yer alan elmanın kalıntıları diş çürüklerine yol açıyor.

Dişleri karbonat ile ovmak dişleri beyazlatır kanısı Kesinlikle yanlış. Toplumumuzda en sık rastlanan yanlış bilgilerden biridir. Zaman zaman bazı gazete ve dergilerde dişleri parlatmak için karbonat, çilek, tuz gibi maddelerden yararlanılabileceği söylense bile bunların tamamı yanlış ve zararlıdır. Üstelik karbonat dişleri beyazlatmadığı gibi diş minesini de çizerek dişlere zarar verir.

“Ağrıyan dişe rakı, alkol, kolonya basmak ağrıyı azaltır” gibi sık sık duyduğumuz tedavi şekli kesinlikle yanlış! Bu şekilde bir uygulama ağrıyı azaltmadığı gibi, dişin etrafındaki dişetinde de yanıklara yol açarak zarar verir. Ağrıyan dişe çok çok az karanfil yağı emdirilmiş pamuk koyabilirsiniz. Ama çok çok az dokundurup iyice sıktıktan sonra!!!

Dişlerin bakımını sağlamak aslında zor değil. Dişlerimizi korumaya çalışırken en az 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmenizde fayda var.

Gülüşünüz avantajınız olsun. ..
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup