Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Diş Eti Hastalıkları Tehdit Ediyor

Diş Hekimi Aslı Ercanlı

Dişetleri ağzımızın ve dişlerimizin hatta sindirim sistemimizin altyapısını oluşturur. Nasıl ki sağlam bir bina yapabilmek için sağlam bir temele ihtiyaç varsa;  dişlerimiz veya üzerine yapılacak protez, lamina gibi uygulamaların da sağlıklı olabilmesi için sağlıklı dişetlerine ihtiyaç vardır. Sağlıklı dişeti gül kurusu pembe renklidir ve dişleri sıkıca sarar. Dişleriniz çürük olmasa bile diş etleriniz sağlıksızsa bir gün dişlerinizi kaybetme ihtimaliniz yüksek.

Diş sağlığının bozulmasındaki temel neden kötü ağız hijyeni ve bunun sonucu oluşan diş taşları yani tartarlardır. Bunun yanı sıra bazı hastalıklar da ilk önce dişetlerinden belirti verirler. Örneğin lösemi gibi. Gelelim dişi temelden sarsan tartarın nasıl oluştuğuna.  Gıda artıkları tükürükteki minerallerle birleşerek dişler ve dişetleri etrafında kireç tabakaları oluştururlar. Bu kireç tabakaları başlangıçta yumuşaktırlar. Ancak hızla sert tabakalara dönüşürler. Fırçalayarak bunları dişlerinizden uzaklaştıramazsınız. Ancak diş hekiminiz diştaşı temizliği için dizayn edilmiş uygun ultrasonik aletlerle dişlerinize zarar vermeden çıkartabilir.

Tartarlar belli aralıklarla (genellikle 6 ayda bir kere) mutlaka temizlenmek zorundadırlar. Temizlenmediklerinde dişler etrafında ve dişetleri içinde kendilerine ait yuvalar oluştururlar. Bu yuvalara dişeti cebi denir. Dişeti cebi oluştuktan sonra içindeki diş taşı büyür ve dokuda yabancı madde reaksiyonuna yol açar. Bu da ağzımızda dişeti iltihabı olarak kendini gösterir. Dişeti iltihabına gingivitis denir.

En çok aldığımız soru diş taşı temizliğinin dişe zarar verip vermediğidir. Hatta bu sorunun devamında "temizlik sırasında diş mineleri çizilir mi?" veya "bir kere temizletince hep ister mi?" gibi sorular da ardı ardına gelir. Hayır, diş taşı temizliği dişlere zarar vermez. Hatta ağzınız için yaptırabileceğiniz en faydalı, kısa sürede yapılan, en rahat ve en ucuz işlemdir. Bunun yanı sıra düzenli temizlik yaptırarak birçok ağız ve diş probleminin de önüne geçebilirsiniz.

Aslında sağlıklı dişeti kanamaz. Eğer fırçalarken, sert gıdalar yerken veya kendiliğinden oluşan dişeti kanamanız varsa vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmalısınız. Muhtemelen diş etlerinizde iltihap olabilir. Ayrıca kötü ağız kokusu da iltihabın habercisidir.

Dişeti kanaması, kötü ağız kokusu ve ağızda kötü tat, dişetlerinde yanma, dişetlerinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet, dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı siyah alanlar, diş ile dişeti arasından iltihap gelmesi, dişlerde sallanmalar, uzamalar, dişler arasında açılmalar, dişetlerini kurcalama isteği, dişeti hastalığının temel belirtileridir.
Unutmayın; erken teşhis ve tedavi her zaman daha kolay ve daha ucuzdur.

Gülüşünüz avantajınız olsun…
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup