Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Diş eksikliği kilo aldırıyor

Diş eksikliği kilo aldırıyor

Dişlerin sindirim sistemindeki önemini biliyor musunuz?
Diş Hekimi İsmail Özen, diş eksiği olanlarda çiğneme fonksiyonunu yerine getiremediği için lokmaların büyük yutulmasına bağlı olarak aşırı kilo alımına yol açtığının gözlemlenmekte olduğunu kaydetti.

Dişlerin sindirim açısından önemine vurgu yapan Diş Hekimi İsmail Özen, iyi bir sindirim için ağzımıza aldığımız gıdaları en az 25 kez çiğnememiz gerektiğini belirtti. Gıdaların iyi çiğnenerek tüketildiğini doygunluk hissi daha çabuk oluşacağı için aşırı kiloların önüne geçileceğini ifade eden Özen, bu anlamda diş eksikliklerinin bu konuda çok büyük önem taşımakta olduğunu söyledi. Uzun süreli diş eksikliği olanlarda hastalarda çiğneme fonksiyonunun yeterli yapılamaması nedeni ile lokmaların büyük yutulmasına bağlı hazımsızlık, mide yanması, aşırı kilo alımı, kabızlık, ileri ki dönemlerde kalp ve damar rahatsızlıklarında artış gözlemlenmekte olduğunu ifade eden Özen, "Özellikle 40 yaş üstü bireylerde sindirim enzimlerinin salgısında azalma nedeni ile çiğneme büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde kırk yaş üstü bireylerde diş eksikliği oranı fazla olduğu için bahsettiğimiz şikayetler büyük bir kitlenin sorunu olmaktadır.

Yeterince hazım edilmeyen gıdalardan yeterli vitamin ve mineraller alınamamaktadır. Ayrıca bağırsağımızda biriken toksin maddeler ilerde ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bütün bu sağlık sorunlarından korunmak için yapmamız gereken iyi çiğnemek, diş eksikliğimiz varsa ağız yapımıza uygun gelişmiş protetik uygulamalar ile bunu gidermek gerekmektedir" dedi.
2013-05-29 18:13:00 708 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup