Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Diş çürüklerinizi önleyin

Diş çürüklerinizi önleyin

Şekerli gıdalardan sonra süt tüketmek çürükleri önlüyor.
Amerika’da yapılan bir araştırmada kahvaltıda yenen şekerli gevreklerden sonra bir bardak süt içmenin çürükleri önleyebileceği belirlendi.

ABD'deki Illinois Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, sütün asit seviyesini düşürdüğünü ve çürüklere yol açan diş minesine gelebilecek zararı önlediğini gösterdi.

Katılımcılardan bazıları 20 gram şekerli gevrek yedikten sonra bazıları süt, bazıları elma suyu, bazıları ise su içti. Katılımcıların ağzındaki asit seviyesi gevrek yemeden önce, yedikten 2 ve 5 dakika sonra ölçüldü. Asit seviyesi sıvı içildikten 30 dakika sonra da değerlendirildi. Araştırmada sadece sütün asit seviyesini düşürdüğü görüldü.

Şekerli gevreklerin rafine şeker ve nişasta içerdiğini hatırlatan bilim adamları, bu karbonhidratların tüketiminin asit üretimine yol açtığını vurguladı.

"Journal of the American Dental Association" dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Christine Wu, günde 4 kez ya da 60 gramdan fazla karbonhidrat tüketiminin çürük riskini artırdığına dikkati çekti.

AA
2013-08-04 15:55:00 895 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup