Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Dikkat Mesaj Var: Hayallerimi Durdurmayın !

Nimet Şebnem Yılmazer

Sevgili anne-babalar bu hafta size evlatlarınızdan mesaj iletmek istiyorum. Meslek hayatıma başladığım ilk günden itibaren öğrencilerime daima geleceğe yönelik hedefleri olan, hatalarından ders çıkarıp bunları tekrar etmeyen, çalışkan, her bireye saygılı, sorunlarını konuşarak çözmeye çalışan, sosyal çocuklar olmalarını ve kendilerine değer vermelerini, hobiler edinerek hayatın streslerinden ve kaygılardan uzak durmaya çalışmalarını öğütlemişimdir.

Geçen hafta Gelişim Alanları dersinde bilişsel gelişim ile ilgili kavramlardan gizil güç ve yetenekler konusunu işliyorduk. Çocuklarıma teker teker hangi alanda yeteneklerinin olduğu ile ilgili sorular sordum. Bazı çocuklarım yeteneklerinin farkındaydı, bazıları ise cevap veremedi. Herkesin başarılı olduğu bir alanın olduğunu vurguladım ama bu sefer şunu ekledim “ Çocuklar ben her zaman kulağınıza başarısız olduğunuzu fısıldayacak, sizi yetersiz hissettirecek insanlar olacaktır, bunları bir kenara koyun ve tekrar cevap verin”. İnanın birçoğu söz alıp yeteneklerinden ve yapmak istedikleri hobilerinden bahsetmeye başladı.

Daha önce yeteneğim yok diyen öğrencilerimden bir tanesi resim yapmayı çok sevdiğini, mutlu olduğunu fakat resim yapmaktan vazgeçtiğini söyledi. “Neden vazgeçtin” sorusuna verdiği cevap son derece düşündürücü ve üzücüydü. Çünkü ne kadar başarısızsın, çok kötü çizimlerin var sözlerini defalarca ailesinden dinlemek zorunda kalmıştı.

Bu sırada yayınladığım makalelerimi takip eden öğrencilerimden biri söz aldı ve aynen şu cümleleri kurdu.”Öğretmenim söylediklerimi yanlış anlamayın, sizden bir ricam olacak. Sürekli bizlere kendinizi geliştirin, sizde var olan potansiyeli doğru yansıtın, doğru yönlendirin diyorsunuz ama bunları lütfen ailelerimize anlatın. Ben artık boğulduğumu hissediyorum. Çünkü evden yeterli desteği (özellikle de kız çocuğu olduğum için) alamıyorum. Lütfen bu konuyla ilgili küçük bir yazı yazıp paylaşır mısınız? Anneme okutacağım.”

Söz verdim, bu nedenle bu hafta paylaşmayı planladığım makalemin konusunu değiştirdim. Sevgili okurlarım doğdukları günden yaşamları boyunca alacakları tüm eğitimlerinde en önemli basamağı anne-babalar olarak sizler almaktasınız. Çocuklarımızın yapmak istedikleri hobileri, gelecekle ilgili hayalleri ve becerileri  ile ilgili yapacağınız sert eleştiriler (kırıcı, yıpratıcı) ortaya çıkabilecek büyük yeteneklerin önünü tıkamakta, sadece notla değerlendirdiğimiz dünyalarına onları hapsetmektedir. Hayat yolunda daha başarılı bireyler olabilmelerinin ve kaliteli bir nesil var edebilmemizin anahtar kelimesi “daima destek”tir. Birbirimize daha anlayışla yaklaştığımız, tüm insanlık olarak birbirimize destek olduğumuz yeni bir yıl geçirmek ümidiyle…

Sevgilerimle

Okul öncesi Eğitim Uzmanı
Nimet Şebnem Yılmazer
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup