Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Dekorasyonda Rustik Stil ve Tarz

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar, bu hafta sizlere rustik tarz ve stili de dekorasyon nasıl oluşturulur, nelere dikkat edilmelidir bundan bahsetmek istiyorum.

Rustik tarz, yaşam alanlarınıza doğayı yansıtmaya çalışırken, modern ve antik tasarımı bir araya getirerek harmanlanarak oluşturulur. İç mimari ve iç mekan dekorasyonunda özellikle Avrupa ülkelerinde sıkça kullanılan bir stildir.

Rustik tarzın kendi içinde de stilleri vardır. Bunlardan bahsetmem gerekirse, etnik rustik, İskandinav rustik, endüstriyel rustik,  ,vintage rustik, Retro rustik diye sıralayabiliriz. Gelin bu tarzın ve stillerin oluşturulmasında neler gerekli ona göze atalım.

Öncelikle her zaman söylediğim gibi bu tarzı yaşam alanınıza yansıtmak için genel konseptinizi belirlemeniz gerekiyor. Belli bir alana bu tarzı yansıtmak ya da mekânın bütününe uygulama yapmak için öncelikle mekânın hacmi, büyüklüğü ve ışık miktarına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü rustik tarz da kullanılan renk geçişlerinin yoğunluğu karmaşaya neden olabileceği gibi bu tarzı destekleyen ayrıntılar içinde buna ihtiyaç vardır. Eğer içeriye giren ışık miktarı yeterli değilse pencerelerinizi büyütebilir, ya da aydınlatma seçeneklerinizi genişletebilirsiniz. Burada önemli olan gün ışığı etkisini doğal olarak içerde hissetmektir.

Rustik tarzda yaşanmışlık etkisi ve doğal görünüm önemlidir. Bu yüzden duvarlarda farklı tarzda uygulanan boya efektleri, doğal taş uygulamaları, lambriler, zeminde ise doğal ahşap kereste yer döşemesi, ya da taş tercihi bu tarzda uygulama aşamasının büyük ve değerli kısmını bitirmiş olmanızı sağlar.

Renk olarak çok iddia içermeyen doğal, dikkat çekmeyen toprak tonları önemlidir. Gri tonları, kahve, gün ışığı renkleri, yeşilin koyu tonları, karamel renkleri de yine bu tarzın önemli renkleridir.

Mobilya tercihini, işlenmemiş doğal ahşaptan yana kullanmanız önemlidir. Koyu tonda tercih edilmesi gereken mobilyalarınızı sade, ayrıntılardan uzak, detay içermeyen, yaşanmışlık hissi veren tarzlarda seçmeniz yine önemli ve dikkat etmeniz gereken başka bir ayrıntıdır.

Aydınlatma tercihini, ışığın ortamda soft ve natürel durması için ahşap ya da metal avizelerden yana kullanabilirsiniz. Önemli olan direk tek bir aydınlatma kullanmamanız, bunun yerine lambader aplik ya da abajurlarla destekleyerek ışığı mekânda ölçülü bir şekilde dağıtmış olmanızdır.

Aksesuar seçimleri için, kilimler, geyik temalı aksesuarlar, porselen objeler, ekoseli kumaşlar, doğal ahşap Ya da bambu ayna, çerçeveler, taze çiçekler, ferforje süs eşyaları, ahşap kutular, yaşanmışlık eski hissi veren tüm aksesuar tercihleri bu tarzı destekleyen, hizmet eden detaylardır.

Hepinize harika ,mutlu ,huzurlu, aşk dolu bir hafta diliyorum..

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay

 
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup