Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Dekorasyonda Romantizm Etkileri

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okurları;

Hepinize harika bir hafta dileyerek, dekorasyonda romantizm etkilerden ve uygulama alanlarından bahsetmek istiyorum.

2014 'de mimari konsept ve uygulamalarında, dünyaca ünlü markaların dekorasyon önerilerinde fazlasıyla öne çıkan romantizm etkilerle sık sık karşılaşıyoruz. Romantizm yansımalarının yaşam alanlarımızda bizlere nasıl eşlik etmesi gerektiğiyle ilgili neler yapmalıyız gelin birlikte bunlara bir göz atalım.

Romantizm etkileri dekorasyonda uygulamak için bilmemiz gereken en önemli detay dengedir. Çünkü romantizm duygusu oluşturan etkiler, karışıklık hissini sevmediği gibi genel olarak uyumu ve yumuşak etkileri ister. Duygularınıza hitap eden bir yaşam alanı yaratmak için öncelikle genel konseptinizi belirlemeli ve bu konseptin hangi alanlarında romantizm vurgusu ekleyeceğimizi iyi tahlil etmemiz gerekir. Bu etkiyi genel konseptin bütününe yansıtmak istiyorsak daha dikkatli olmak gerekirken, belli lokal alanlarda bu etkiyi yaratmak içinse tercihlerimizi yine konseptimize aykırı olmayan şekilde uygulamamız gerekir.

Genel olarak oluşturulmak istenilen romantizm etkiler için renkler konusunda hassas davranmak gerekiyor. Çok çarpıcı ve iddia içeren renklerden uzak durmak, pastel tonlar kullanmanın önemini iyi kavramak gerekir. Krem, beyaz, bej tonları, şampanya köpüğü gibi açık ve naturel renkleri duvar renklerimizde tercih edebiliriz ve duvarlarımıza ışıltı, detay katmak için belli alanlarında aynı tonlarda dore etkilerle kombinleyebiliriz. Toprak tonlarından, canlı renklerden mümkün mertebe uzak durmak romantizm etkileri ortaya koyabilmek için önemli ve gereklidir. Bunu unutmamanızı öneririm...

Mobilyalarınızda, beyaz ahşap mobilyalar istenilen etkiyi ortaya koymak için çok doğru bir tercihtir. Koyu renk mobilya tercihlerimiz var ise beyazın arasında tek bir berjer ya da özel bir mobilya detayıyla kombinleyerek hem sevdiğiniz detayı yaşam alanınızda görmenizi hem de romantizm etkisini gölgelemeyen bir ayrıntıyı uygulamış olursunuz. Yuvarlak hatlı, keskin ve modern tasarımlardan uzak mobilyalar tercih etmenizi öneririm. Yine kumaş ve tekstil tercihlerinizi, klasik çizgi ve motiflerden uzak durarak, çiçekli, puantiye detayları olan, çizgili veya zarif hissi yaratan motiflerden yana kullanmanız gerekmektedir. İri desenler klasik etkileri daha çok ortaya koyduğu için bundan uzak durup daha küçük ve naturel tercihler yapmak romantizm etkimizi ortaya koyabilmek için önemlidir.

Perde seçimlerimizi yaparken mobilya ve genel konseptimizin renklerini göz önünde bulundurarak yapmamız gerekiyor. Işığı içeri davet eden,  yarı şeffaf, uçuşan perdeler, duvar rengimizden bir ya da iki ton koyu fonlar ve romantizm etkisini netleştirmek için püskül, kelebek, kuş ya da buna benzer perde aksesuarları kullanabilirsiniz. Mimari açıdan pencerelerinizi alçı niş içine çerçeveleyerek yine ciddi bir etkiyi ortaya koymuş olursunuz.

Aydınlatma tercihlerinizi lüks ayrıntılardan tamamen uzaklaşarak daha sofistike ve naturel şekilde tercihler yaparak oluşturabilirsiniz. Duvara monte edilmiş aplikler, kristal avizeler püskül detayları olan ya da kumaş tercihi romantik etkilerle bezenmiş abajur ya da lambadırlar, yine bunlara uygun sarkıtlarla kombinlemek doru bir tercih olacaktır.

Aksesuar olarak ise, şamdanlar, püskül detayları olan koltuklarınıza konumlandıracağınız dekoratif yastıklar, mumlar, cam objeler, yapay olmayan taze kır çiçekleri kullanabilirsiniz.  Ahşap ya da pirinç çerçeveler, beyaz patine çerçeveli aynalar, ferforje objeler, melek ve kuş figürlü objeler, porselenler şık zarif ve romantik etkiler çağrıştıran tüm aksesuarlar romantizm etkisini fazlasıyla yaşam alanlarınıza ekleyecektir.

Hepinize aşk dolu, romantizm şifrelerini çözdüğünüz, muhteşem bir hafta diliyorum...

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay

 
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup