Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Dekorasyonda Renk Kullanırken Dikkat!

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürkt okurları;

Dekorasyon ve iç mimaride en çok dikkat etmemiz gereken şey renklerdir. Her tarzın ve stilin kendi içinde kullanılması gereken renkleri vardır. Evinizde ve yaşam alanlarının genelinde dekorasyonunu oluştururken renkleri nasıl kullanırız bunlardan bahsetmek istiyorum.

Renkler kullanıldıkları mekanda hem estetik anlamda hemde mekan kişiliği olarak ciddi etkiler yaratırlar. Aynı zamanda mekanda yaşayan kişileri psikolojik olarak etkileyen önemli etkilere de sahiptir. Çünkü her rengin psikolojik etkileri vardır. Bu çok yoğun hissedildiği için renk kullanımına hem dikkat etmek hemde kullanırken mekanın hangi amaç için kullanıldığını gözden kaçırmamak gerekir. Mekanın mimari yapısı aldığı ışık miktarı oluşturmak istediğimiz mekan karakteri de renk kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardır.

Sıcak ve soğuk renkler olarak ayırdığımız renk kartelasını birlikte kullanmak yine önemli bir ayrıntıdır. Çok soğuk renkler veya çok sıcak renkler tek başına kullanıldığında rahatsızlık verebilir. Bu yüzden kombinasyonlarını doğru kullanmak ve bu iki renk kartelasını bir arada kombinlemek önemlidir. Sıcak renkler olan; kırmızı turuncu sarı gibi renkleri soğuk renkler olan mavi yeşil mor gibi renklerle kombinlerken beyaz ekru açık vizon gibi natürel renklerle tamamlamak gerekmektedir. Mekanda tamamlayıcı renkler yine önemli bir noktadır.

Sıcak renklerin geneli özellikle koyu tonları mekanda ciddi olarak aktif enerjiler yaratırken soğuk renklerin özellikle açık tonları mekanda sakinlik ve huzur etkisini fazlaca hissettirecektir. Bir arada kullanmak için örneğin soğuk renklerden turkuaz cam göbeği yeşilini sıcak renklerden olan turuncu veya nar çiçeği rengiyle kombine ederek tamamlayıcı renk olarak krem yada ekruyu ile tamamlayabilirsiniz. Burda önemli olan mekanın hangi amaca hizmet ettiğidir. Örnekte belirttiğim gibi varolan bir kombinasyonu yatak odasında kullanmak uyku kalitenizi etkileyeceği için tercih etmemek gerekir. Bu tarz kombinasyonları oturma odalarında veya hol/ antrelerde kullanabilir mekanlarda odak noktası olarak belirlediğiniz ana merkez alanlarda kullanabilirsiniz.

Hepinize rengarenk huzur mutluluk dolu bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay

www.fengshuiakademisi.com
www.borneomimarlik.com
meral@borneomimarlik.com
twitter.com/Meral_Akcay
instagram.com/icmimar_meralakcay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup