Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Dekorasyonda Lame-Dore Şıklığı

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili okuyucularım;

Bu hafta sizlere iç mimari ve dekorasyonda lame-dore şıklığı nasıl oluşturulur, bundan bahsetmek istyorum. Yaşam alanlarımızda metalik ışıltılar gösterişli ve muhteşem alanlar yaratmak için başvurduğumuz yöntemlerin başında gelir. Abartıya kaçmadan dikkatli kullanılan bu ışıltılar, sade tasarımları şıklaştırırken aynı zamanda mekanda çok ciddi estetik algı yaratır. Özellikle tarz olarak retro, eklektik, klasik ve modern konseptlerde dikkatli kullanıldığı müddetçe olağanüstü mekanlar yaratmak mümkündür.

Metalik ışıltıları yani lame-dore, ( altın-gümüş), bronz, pirinç gibi renk, doku ve yüzeyleri mekanlarda bir çok altarnetif ile uyguluyabiliriz. Mobilyalar, aydınlatmalar, aksesuarlar, kumaşlar, duvar kâğıtları bunlardan en etkili olanlarıdır. Bu tarz dekorasyon uygulamalarında önemli olan denge ve mekanın konseptine uygun dokunuşlar yapabilmektir. Özeliikle lame - dore ışıltıları mekanda etkisini şıklığını net olarak görebilmek için kontras renkler kullanmak çok önemlidir. Bu renklerin arasında mor, saray yeşili, antrasit, koyu hardal tonları etkili renklerdir.

Lame-dore şıklığını mekanlarda sadece lame yada sadece dore olarak kullanmak gerektiği algısı yanlıştır. Tek başına kullanılmasının yanında birarada kullanılan gümüş ve altın renkleri doğru kullanıldığı zaman son derece keyifli ve şık mekanlar yaratmanız sağlar. Burda dikkat edilmesi gereken yoğun kullanılması gereken rengi seçip diğer rengin ışıltı kontrasını sağlayabilmektir.

Mekanlarınızda var olan konseptinize bu ışıltıyı dahil etmek istiyorsanız, bir duvarda kullanılıcak duvar kağıdı, lame –dore ışıltısı olan yastıklar, şamdanlar, vazolar, çerçeveler, avizeler, aynalarla bu etkiyi hissedebilirsiniz. Lokal etkiler için aksesuar tercihlerine yönelmeniz ise kısa yoldan bu ışıltıları mekanda hissetmenizi sağlayacaktır.

Hepinize mutluluk ışıltıları ile dolu bir hafta diliyorum…

Sevgilerimle
İç mimar Meral AKÇAY

https://twitter.com/Meral_Akcay
http://instagram.com/meralakcay
www.fengshuiakademisi.com
www.borneomimarlik.com
meralakcay1@gmail.com
meral@borneomimarlik.com
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup