Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Dekorasyonda Hol ve Antre Dokunuşları

İç Mimar Meral Akçay

Sevgili leyditürk okuyucuları bu hafta sizlere evlerimizdeki hol ve antrelerden bahsetmek istiyorum.

Yaşam alanlarımızda hol ve antreler ilk intibayı yaratan alanlardır. Bu yüzden ana girişlerde kesinlikle yeterli açıklığa sahip olmakla birlikte davetkâr görünmesinede dikkat edilmelidir. Eve giren enerjinin kaliteside ana girişlerden dağılır. Bu yüzden girişlerdeki ışık miktarını doğru dengelemek gerekir. Kullanılan renkler, dokular ve konsepti destekleyen donatıların bütünlüğü de bir okadar önemlidir. Kullanacağınız aynalar, tablolar, aydınlatma elemanları, aksesuarlar bu alanlarda dikkatli şekilde kullanılırsa şık alanlar yaratmak oldukça kolay olur.

Mekanlarda büyük önem taşıyan antre ve holleri sadece fortmanto ile çözümlenmeye çalışılan alanlar olmaktan çıkarak mekanlarımızın önemli alanlarlarından biri haline getirmek için neler yapmalıyız gelin bunlara bir göz atalım.

Uzun mesafeli hollerde özellikle kapılara ve tavana dikkat etmek gerekir. Bu tarz hollerde kapıların yüksekliğini tavan yüksekliğine yakın seçmek önemli ve doğru bir tercih olucaktır. Tavanlarda kullanılan boya yada sıva rengi yine bu tarz hollerde mümkün mertebe duvar renklerinden bir tondaha koyu renk seçmek rahatsız eden uzunluk etkisini yok edicektir. Duvar, zemin ve tavan renk geçişlerini yumuşak bir geçişle sağlamak gerekir. Aydınlatma olarak lokal aydınlatmalar, aplik, lambader gibi tercihler yapabilirsiniz. Fakat bu tarz alanlarda tavandan kullanılan endirekt  veya direkt aydınlatma tercihleri daha doğrudur. Çünkü gün ışığını en az alanlar holler ve antrelerde yumuşak, fazla yada eksik hissi yaratmayan aydınlatma türleri bunlardır.

Hol ve antreler odak noktası dediğimiz dikkat çekici alanlar içinde uygun alanlardır. Ana kapı karşısına gelen duvarda kullanacağınız genel konsepte uygun fakat farklı dikkat çekici bir duvar kâğıdı uygulaması yapabilir, formu dikkat çekici bir ayna konumlandırabilirsiniz. Ayna yanlarına kullanacağınız aplik aydınlatmalar ve markiz bir koltukla davetkar ve başarılı bir odak noktası yaratmanız çok kolay olacaktır.

Genel olarak ferah ve aydınlık hissi veren alanlar yaratmayı hedeflemek gerekir. Bu çerçeveyi kullanacağınız bir çok aksesuar ve mobilya donatılarıyla estetik hale getirebilirsiniz.

Hepinize harika bir hafta diliyorum. .

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay

https://twitter.com/Meral_Akcay
http://instagram.com/meralakcay
www.fengshuiakademisi.com
www.borneomimarlik.com
meralakcay1@gmail.com
meral@borneomimarlik.com
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup