Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

İç Mimar Meral Akçay

Sevgili Leyditürk okuyucuları;

Bu hafta sizlere, dekorasyonda en önemli konulardan biri olan aydınlatmanın öneminden bahsetmek istiyorum.

Aydınlatmalar yaşam alanlarımızda çok önemli bir yerdedir. Doğru kullanıldığında, mekana ve istediğimiz etkilere göre planlama yapıldığında harika etkiler yaratırken, tam aksine yanlış tercihler  yapıldığında  hem dekorasyonumuzu, hemde evimizin genelinde estetikten yoksun alanlar yaratmamızı sağlayabilir. Bu yüzden dikkat etmek ve önemsemek gerekir.

Aydınlatmalar üç türe ayrılır. Genel aydınlatmalar, Lokal aydınlatmalar ve Vurgu aydınlatmalardır.

Genel aydınlatmalar,  ortam aydınlatma görevini tamamlayan türlerdir. Avizeler, tavan armatürleri, gizli tavan aydınlatmaları gibi türler bu gruptadır.

Lokal aydınlatmalar belli bir amaca yönelik  kullanılan aydınlatma türleridir. Genel aydınlatmanın aksine daha loş ve yumuşak aydınlatmayı hedefleyen bu aydınlatma türleri, genel olarak mekanın her bölümünde kullanılabilir. Örnegin kitap okumak için ayırdığınız özel bölümlerde bu tarz aydınlatmalar kullanılır . Lambaderler, avizeler, aplikler, masa lambaları, tezgah lambaları bu türleri temsil eder.

Vurgu aydınlatmalar ise en özel aydınlatma türleridir. Yaşam alanlarında odak noktası dediğimiz, en dikkat çekici olmasını arzu ettiğimiz alanlarda kullanılır. Spot lambalar, niş aydınlatmalar, özel led aydınlatmalar, dimmer anahtarlı aydınlatmalar, dolapiçi aydınlatmalar en çok kullanılan  vurgu aydınlatmalardır. Örnegin bir sanat objesini, bir heykeli, herhangi bir aksesuarı özel olarak aydınlatmak, vurgu aydınlatmaya örnek bir aydınlatma türüdür.

Doğru planlanmış her aydınlatma türü, yaşam alanlarımızı ve dekorasyonumuzu istediğimiz şekilde ifade edecektir. Önemli olan dekorasyonumuzda genel olarak aydınlatma ortamını maksimum düzeyde sağlarken, diğer özel alanlarımıza yine aydınlatma türleri ile destek verebilmektir.

Bir diğer önemli nokta kullandığımız ışık rengidir. Beyaz ışıklar yerine sarı veya gün ışığı tercihleri herzaman dekorasyonda daha şık etkilere neden olacaktır.

Hepinize yolunuzu aydınlatacak harika bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle...

Sevgilerimle...
İç Mimar Meral Akçay

www.fengshuiakademisi.com
www.borneomimarlik.com
meralakcay1@gmail.com
meral@borneomimarlik.com
https://twitter.com/Meral_Akcay
http://instagram.com/icmimar_meralakcay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup