Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Dekorasyonda Avize Seçimleri

İç Mimar Meral Akçay

Sevili Leyditürk okuyucuları;

Geçen hafta sizlere aydınlatmanın öneminden ve türlerinden  bahsetmiştim. Bu hafta ise sizlere avize seçimlerinden ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlatmak istiyorum.

Avizeler ve tüm aydınlatma türleri dekorasyon ve mimaride gizli kahramanlardır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Avizeler yaşama alanlarımızın aydınlatma ihtiyacını karşılarken aynı zamanda estetik algımızada hizmet eden donatılardır.

Öncelikle alacağımız avizenin kaplamasına ve metal kısmına dikkat etmeliyiz. Kesinlikle çelik ve paslanmaz yapıda olmalı ki uzun ömürlü kullanabilelim. Aksi durumda kısa bir süre sonra, avizenin metal kısımları neme bağlı olarak veya temizlik sırasında ıslak bez kullanıldığından dolayı, paslanma ihtimali çok yüksektir.

Kristal taşlı avize tercihi yapacaksak  birinci sınıf kalitede  olmasına, asfor özellikli dediğimiz kristalin kullanılmış olmasına  özen göstermeliyiz. Buna dikkat edilmezse zamanla sararıp renk degiştirecektir.

Önemli ayrıntılardan bir diğeri ise mekanın büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin 50 m2 bir salon için iki kollu bir avize yeterli değildir. En az altı kollu bir avize olmalıdır. Yada etrafı koyu renk camla kaplı avizelerde ışık %40 oranında azalacağı için, avize kol sayısı yüksek modelleri tercih etmek, yine dikkat etmemiz gereken ayrıtılardır.

Genel olarak mekanımızın tarz ve stiline göre, aynı stil ve tarzda avize tercihi yapmak ve mekanın ölçegine göre ebatlarını belirlemek dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Hepinize, ışıl ışıl bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle...
İç mimar Meral Akçay

www.fengshuiakademisi.com
www.borneomimarlik.com
meralakcay1@gmail.com
meral@borneomimarlik.com
https://twitter.com/Meral_Akcay
http://instagram.com/icmimar_meralakcay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup