Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Country Tarz ve Stilde Dekorasyon

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar

Bu hafta sizlere country tarz ve sitil dekorasyonunu yaşam alanlarımızda nasıl uygularız, bununla ilgili ipuçları vermek istiyorum. Country, kırsal yani geleneksel demektir. Geleneksel dekorasyon tarzları içinde en sıcak tarzdır. Kökeni İngiltere’ye dayanan bu tarzı günümüze entegre etmek çok zor değildir. Kendi içinde birçok sitilde uygulanır. Amerikan country, Fransız country, İngiliz country en çok bilinenlerdir.

Amerikan country tarz; büyük ebatlı, kaba mobilyalarla konsept ve stilini belirlerken, İngiliz tarzı country daha zarif, mobilyada oyma sanatının fazlaca kullanıldığı, ceviz mobilya ağırlıklı bir stile sahiptir. Fransız country ise yuvarlak hatlı, işleme ve oyma sanatının yine sıkça kullanıldığı beyaz ve krem ağırlıklı mobilyalarla uygulanan, ülkemizde ise en sık kullanılan stilidir.

Country tarzını evimizde uygulamak için öncelikli olarak doğallığı korumamız gerekir. Şaşaadan, antik şıklıktan, lüksten ve modern anlayıştan uzak doğal ortamlar yaratmak bu tarzın vazgeçilmez şartıdır.

Çok sıcak duygular hissettiren bu tarzın renkleri doğadan ilham alan toprak tonları, beyaz, yeşil ve mavidir. Kırmızılar, morlar bu tarzda kaçınılması gereken renklerdir. Mobilyada beyaz, krem renk çok önemlidir( özellikle Fransız stili için).Mobilyanın romantik dokunuşları, tasarımı, üzerinde bulunan ince detayları, tarzımızı oluştururken dikkat etmemiz gereken incelikleridir.

Büyük kanepeler, koltuklar, yumuşak doğal tasarım sandalyeler, masif cilasız ahşaplar, ahşap masa ve sehpalar yine doğallık açısından önemlidir.

Tekstil kumaş tercihlerini, keten, yün kumaşlar, doğal kumaşlardan yana kullanmak gerekir. Parlak, klasik desenler yerine çiçek, ekose ve çizgili desenler yine bu tarzın vazgeçilmezlerindendir.

Aydınlatma elemanlarını bakır ve eskitme metallerden seçmek doğru bir seçim olacağı gibi lokal olarak şamdanlar, romantik yaşanmışlık hissi yaratan abajur ve lambader de bu seçiminizi destekleyecektir.

Aksesuar seçimi için dikkat etmeniz gereken şey, çok fazla süslü, parlak metallerden oluşan, tercihler yapmamanızdır. Daha doğal objelere yönelmek tarzınıza hizmet edecek en doğru tercih olacaktır.

Bakırlar, çömlekler, ahşap figürler, şamdanlar, zarif fenerler, mumlar, rustik patineli figürler yine bu tarzın önemli aksesuarlarıdır.

Country tarzın en önemli detaylarından unutulmaması gereken bir diğer şey ise şöminelerdir. Duvarlarda kullanılan doğal rüstik mimari dokunuşlar da önemlidir. Herhangi bir duvarınızda uyguladığınız doğal taş ya da farklı bir uygulama tekniği tüm bu yapılanları desteklerken son noktayı da koymuş olur.

Hepinize huzur, sağlık ve mutluluk dolu bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup