Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Çocuklarınızı obeziteden koruyun !

Çocuklarınızı obeziteden koruyun !

Obezite, pek çok kronik metabolik hastalığın gelişmesi için önemli bir risk faktörü.
Obezitenin neden olduğu sağlık sorunlarının başında;  kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, glikoz toleransında bozulma, tip2 diyabet (şeker hastalığı), hiperlipidemi, karaciğerde yağlanma, uyku bozuklukları, eklemlere aşırı yük binmesi ile oluşan ortopedik sorunlar, bazı kanser türleri geliyor. 

Obezite çocuklarda erken ergenlik gelişebilir, kıllanma ve adet düzensizlikleri gözlenebilir. Peki bu kadar büyük bir tehditle nasıl baş edebiliriz? Çocuklarımızı nasıl korumalıyız?

Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Endokrinoloğu ve Beslenme Diyet Uzmanı, obezite ve alınması gereken tedbirleri anlattı.

Bahçelievler Medicana Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Aliye Sevil Sarıkaya çocuğunuzun kilosunu nasıl değerlendireceğinizi şöyle anlatıyor: “Çocuk ve ergenlerde obeziteyi tanımlamak için büyüklerden farklı olarak yaş ve cinsiyet faktörlerinin göz önüne alındığı büyüme eğrileri kullanılabildiği gibi vücut kitle indeksi  (BKİ) yaygın olarak kullanılmaktadır. Beden kitle indeksi, vücut ağırlığının boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle elde edilen
değerdir.” 

Obezite İçin Büyük Tehlike: TELEVİZYON VE İNTERNET

Dr. Sarıkaya kilo artış nedenlerini şöyle sıralıyor: “Günümüzün modern hayat tarzı çocuklarımızın egzersize gittikçe daha az vakit ayırmalarına, televizyon, bilgisayar ve video oyunlarının karşısında oturarak daha fazla zaman geçirmelerine, aktivitelerinde azalmaya yol açmaktadır. Ev dışında yenen ve kolay erişilebilen hazır gıdaların pazarlamalarındaki artışta enerji alımı ile harcama arasındaki dengesizliği artırarak şişmanlığın yaygınlaşmasında rol oynayan bir diğer etkendir.”

ÖNLEMİNİ ALMAZSANIZ, HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARTIRSINIZ

Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Aliye Sevil Sarıkaya obezitenin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve tedavi yöntemlerini şu şekilde özetliyor: “Dengeli ve az kalorili diyet uygulanmalıdır. Diyetle yavaş biçimde kilo verilmesi, kilo artışı olmaksızın boy uzamasının devamı, yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi hedeflenir. Kalori kısıtlamasının yanı sıra egzersizle birlikte uygulanırsa daha fazla kilo kaybı sağlanır. Obezite tedavisinde çocuk yaş gurubunda farmakolojik ve cerrahi tedavi önerilmemektedir.”

OBEZİTEDEN KORUNMAK İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Obeziteden korunmak için tüketilmesi ve uzak durulması gereken besinleri Medicana Bahçelievler Hastanesi Diyetisyeni Fatmagül Yılmaz Öztürk şu şekilde özetledi: 

- Çocuklarımıza kahvaltı etme alışkanlığını mutlaka kazandırmamız gerekir. 
- Su içme alışkanlığını kazandırınız. Kolalı içeceklerde, meşrubatlardan, hazır meyve sularından uzak tutunuz. 
- Çocuğunuzun duyularına dikkat edin doydum diyorsa yemesi için zorlamayın. 
- “Büyüme döneminde, boş verin yesin” diye düşünmeyin, kilolu olması sağlıklı olduğu anlamına gelmez.
- Televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek yemeyi alışkanlık haline getirmesine izin vermeyin. 
- Çocuğunuza belli alışkanlıklar kazandırırken bunu yasaklarla yapmayın nedenlerini onlarla paylaşın. 
- Aralarda meyve tüketmelerini destekleyin.

Leyditurk.com

 
2015-05-31 13:31:00 644 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup