Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Çocuklarımızı pedofillerden nasıl koruyabiliriz?

Çocuklarımızı pedofillerden nasıl koruyabiliriz?

Uzm. Psikolog Aycan Bulut, anne babalara çok önemli bilgiler veriyor.
Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde çocuk istismarları çok sık yaşanır oldu. Central Hospital’dan Uzm. Psikolog Aycan Bulut’tan bu konu hakkında çok değerli bilgiler aldık.

Pedophile, Pais (çocuk) ve philia (sevgi, arkadaşlık) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş, çocuk sevgisi anlamına gelen Yunanca kökenli (paidophlia) bir sözcüktür. Kelimenin köken anlamının da işaret ettiği gibi pedofili, bir tür çocuk sevgisi olmakla birlikte bu sevgi normal bir çocuk sevgisi değildir. Bu eğilimdeki kişiler, çocuklara karşı cinsel ve duygusal yönelime sahiptir. Türkçede pedofili sübyancılık olarak kullanılmaktadır.

Cinsel istismar, çocuk tacizi veya pedofili kavramlarının, eş anlamlarda kullanılması, konuya geniş bir anlam kazandırıyor. Üç davranışta da çocuklara yönelik cinsel anlamda yakınlaşma ve ilgi söz konusudur. Pedofili, yetişkinin cinsel tatmin amacı ile çocukları cinsel içerikli kullanmaya eğilimli ve istekli olmasıdır. Bu tip kişiler aynı ya da karşı cinsteki çocukları cinsel olarak çekici bulmakta ve çocuklara cinsel olarak ilgi duymaktadır. Çocuk tacizi, cinsel istismar veya ensest, pedofilinin yetişkinlikteki davranışsal sonuçlarıdır. Yetişkin davranışlarının pedofili olarak tanımlanması için davranışların cinsel içerikli olması gerekir.

Pedofilik kişiler 16 yaşından büyük

Pedofilik bir kimse, ergenlik dönemi öncesi çocuklarla ilgili cinsel fantezileri olan, onlara karşı cinsel uyarılar gösteren ve cinsel dürtülerine göre davranan biridir. Bu gibi özellikler gösteren birine pedofil denmesi için, 16 yaşından büyük ve çocukla arasında en az 5 yaş fark olması gerekmektedir.

Pedofiliyi toplum için sorun yapan, çocuklar için tehlikeli olması ve bu gibi kimselerin toplum içinde göze batmadan dolaşabilmeleridir. Pedofili ciddi bir toplumsal sorun, fakat toplumdaki sıklığını tahmin etmek zor. Çünkü ilgili kurumlara başvuran pedofillerin sayısının çok az olması bu konuda araştırma yapmayı zorlaştırıyor. Bununla birlikte dünyada çocuk pornografisi ve çocuk fuhuşuna olan ilginin fazla olması göz önüne alındığında  pedofilinin sayısının oldukça yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Pedofiliye karşı anne-babalar neler yapmalı?

Cinsel istismar ile ilgili araştırmalar daha çok cinsel istismarı önleme ve çocukların istismardan korunmaları gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

Cinsel istismarı önleme çalışmaları, çocuklara, ailelere ve meslek mensuplarına yönelik olmalıdır.

Çocuğun, istismarın nasıl bir şey olduğunu bilmesi ve böyle bir durum yaşadığında en kısa sürede bir yakınına veya güvendiği birine yaşadıklarını anlatmasının önemli bir istismar önleme koşulu olduğu öğretilmelidir. Çünkü istismarın süresi ile çocukların istismardan etkilenme süreleri birbirine bağlıdır.

Çocuğun kendisine yapılan cinsel amaçlı bir davranışı anlayabilmesi için bilgilendirme yapılması gerekir.

Çocuklara, cinsel istismarla karşılaştıkları zaman, bu tür davranışlara karşı HAYIR diyebilmeleri ve yüksek sesle tepki vermeleri, rahatsız oldukları kişilerden ve ortamlardan uzaklaşmaları gerektiği öğretilmeli.

Özellikle istismarcı bireylerin, başkalarına anlatmamaları konusunda kendilerini tehdit ettikleri takdirde güvendikleri birilerine yaşanan olayı anlatmaları gerekli.

Her ne koşulda olursa olsun ailenin çocuğun yanında olduğunu hissettirmesi ve kendisine yönelik olumsuz her durumda ailenin anlayış göstereceği ve çocuğu koruyacağı anlatılmalı.

Olumlu bir kendilik değerine sahip olma, çocukların istismara karşı durmalarında ve istismarı yakınlarına korkmadan ve çekinmeden anlatmalarında önemli bir koşuldur.

Unutulmamalıdır ki, olumlu benlik değeri de, olumlu aile ortamı sayesinde oluşur.
2013-11-13 15:21:00 749 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup