Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Çocuk parklarında sigara yasak

Çocuk parklarında sigara yasak

Çocuk parklarında da sigaraya karşı tavizsiz mücadele
Sağlık Bakanlığı sigara yasağının alanını genişletmeye devam ediyor. Kapalı alanlarda sigara yasağının yanı sıra bundan sonra çocuk parklarında da sigara içmeye yasak gelecek olması özellikle aileleri mutlu etti.

Dünyada sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl 6 milyon, Türkiye'de ise 100 bin kişi hayatını kaybediyor. Sağlık Bakanlığı ise sigara yasağının alanını genişletme konusunda oldukça kararlı. Sağlık Bakanlığı, kapalı alanlarda sigara yasağının ardından çocuk parklarında da sigara içmeyi yasaklamak amacıyla düğmeye basması birçok kesim tarafından desteklendi.

Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, Sağlık Bakanlığının çalışmalarını sonuna kadar destekleyeceklerini söyledi. ‘Bu uygulamayı takdir ediyorum’ diyen Karaman, ‘Sürekli sigara içen insanları görünce üzülüyorum.  Çocukları düşünmemiz gerekiyor. Bizleri örnek alıyorlar. Ayrıca parkta oynarken sigara dumanına maruz kalıyorlar ve pasif içici olarak etkileniyorlar.  Bu uygulama yerinde olacak.’ dedi. Yapılan araştırmalara göre dünyada her gün yaklaşık 100 bin çocuğun sigaraya başladığını ifade eden Karaman, ‘ Akciğerleri henüz gelişmekte olan çocukların sigara dumanına maruz kalmaları, onlarda solunum yetmezliği, boğaz enfeksiyonları gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır’ şeklinde konuştu.

Öte yandan, New York’da yaklaşık iki yıldır park, plaj gibi kamuya açık alanlarda sigara yasağı uygulanıyor. Sigara yasağına karşı gelenlere ise 50 dolar ceza kesiliyor.
2013-03-27 18:04:00 1165 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup