Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Çocuk Odalarında Dekorasyon Nasıl Yapılmalıdır?

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar.

Bu hafta sizlere, dünyanın en değerli varlıkları olan çocuklarımızın odalarından bahsetmek istiyorum. Çocuk odalarında dekorasyon nasıl olmalıdır, nelere dikkat etmeliyiz, hangi konularda dikkatli yaklaşmalıyız, tüm bu sorulara, sizlerden gelen soruları da dikkate alarak cevaplamak istiyorum.

Çocuk odaları dekore edilmekten en keyif alınan alanlardan biridir. Kullanılan renkler, dokular, materyaller, aksesuarlar ve onlara has olan tüm ayrıntılar bu odaların keyifle hazırlanması için geçerli nedenlerdir. Fakat yaşam alanlarımızda diğer alanlardan daha fazla dikkat etmemiz gereken, önemle üzerinde durulması gereken en önemli odalardan biri olduğunu unutmamız gerekir. Çünkü çocuk odalarını dekore ederken çocuklarımızın zihinsel ve bedensel gelişimine destek verecek, onları huzurlu kılacak, rahat uyumalarını sağlayacak, eğleneceği aynı zamanda eğitimi için engel olmayacağı tercihler yapmak önemli ve dikkat gerektiren bilinçli tercihler yapılması gereken alanlardır. Bu yüzden çocuklarımızın odalarını dekore ederken adım adım izlememiz gereken detayları bilmek ve uygulamak önemlidir.

Öncelikle çocuğunuzun nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını, ilgi alanlarını, dikkatini dağıtan renk ve aksesuarları, kısacası çocuğunuzun kişiliğini ve kendini o odaya ait hissedeceği alanı yaratmayı hedeflemeliyiz. İlk olarak duvar ve zemin rengini belirlemeniz gerekir. Son zamanlarda çocuk odaları için hazırlanan birçok zemin alternatifi olsa da bunların birçoğunun nefes almayan, çocuğunuz için tehlike yaratabilecek kimyasallar barındıran ürünler olduğunu unutmamanız gerekiyor. Duvar rengi tercihini özellikle çok renkli, sıcak renkler yerine daha soft ve natürel renklerden yana kullanmanız çocuğunuzda dikkat eksikliği yasamasını engelleyeceği gibi, daha huzurlu uyumasına, kendini daha güvende hissedeceği bir alanda olmasını sağlarsınız. Yatak başına denk gelen duvarda canlı renklerden oluşan yine çok fazla karışıklık hissi vermeyen, odanın genel konseptine uygun bir renk odaya istediğiniz canlılığı zaten yeterince sağlayacaktır. Yatak seçimi hepimizin olduğu kadar çocuklarımız içinde fazlasıyla dikkat etmemiz gereken bir ayrıntıdır. Eğer duvara yanaştırılmış bir yatak tercih edeceksek yan korumalığı olan, duvardan koruyan, kumaşla kaplı bir yan panel muhakkak olmalıdır. Yatak başlığı olarak yüksek olmayan, sade sevdiği pastel tonlarda bir kumaşla kaplanmış bir seçim doğru olacaktır. Yatak üstüne konumlandıracağınız renkli birkaç yastık istenilen dinamik esintiye neden olur.

Çocuk odalarında kullanılan mobilyaları koyu tonlarda seçmemenizi özellikle belirtmem gerekiyor. Genellikle açık tonlarda ,beyaz, açık meşe, krem ve tonlarında mobilyalar çocuk  odaları için uygundur. Koyu ceviz, maun gibi renk ve dokular çocuklarımız için uygun olmadığı gibi gerektiğinden fazla ciddiyet kattığı için sakıncalıdır.

Çalışma masalarını odaları küçük ise modülleri fazla olan, kitaplık ve çalışma masası halinde tasarlanmış ürünler kullanabilirsiniz Yine oyuncakları için bu modüllerden birinin derinliğini fazlalaştırarak ayrı bir alana ihtiyaç duymadan ihtiyacı olan her şeyi bir arada tutabilirsiniz.

Aksesuar seçimleri olarak fazla ayrıntıya girilmemesi gereken odalardan biri olduğu için, sadece aydınlatma ürünlerini dekoratif formlarda seçerek, ya da ilgi alanı olan konuyla ilgili tehlike yaratmayacak tercihler yaparak konumlandırabilirsiniz. Önemli olan ve dikkat edilmesi gereken en önemli şey özgüvenini artıracağı, huzurlu ve mutlu olacağı renk geçişleri ve dokulardır. Sağlıklı, nefes alan, doğal ürünler seçmenizde bir o kadar önemlidir.

Çocuklar, her zaman gülsünler...

Hepinize çocuklar gibi keyif alacağınız, neşeli ,huzurlu ,mutlu ve aşk dolu bir hafta diliyorum..

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup