Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Çocuk felci uyarısı !

Çocuk felci uyarısı !

Bakanlık çocuk felci vakalarının artması sebebiyle aşılama kampanyası başlattı.
Suriyeli sığınmacıların beraberinde getirme olasılığı bulunan çocuk felcine karşı İstanbul’un 6 ilçesinde, 0-59 aylık bütün çocuklara dün polio (çocuk felci) aşısı yapılmaya başlandı.

Bir hafta boyunca sığınmacıların yoğun yaşadığı Ümraniye, Sancaktepe, Fatih, Esenyurt, Küçükçekmece ve Sultangazi ilçelerindeki çocuklar ev ev gezilerek aşılanacak. İstanbulTabip Odası 36 ilçelik ilde aşılamanın 6 ilçeyle sınırlı tutulmasının hastalıkla mücadelede yetmeceği uyarısı yaptı.

Sağlık bakanlığı’nın İstanbul’da sessiz, sedasız çocuk felcini mop-up (silip süpürme) kampanyası başlattı. Aşılama faaliyeti konusunda yeterince bilgilendirme ve duyuru yapılmaması eleştiri konusu oldu. İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi ve çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Ümit Şen, kızamık vakalarında dünya birincisi, Avrupa üçüncüsü olmamızın aşılamanın başarısızlığını gösterdiğini belirterek, “Kağıt üstündeki yüksek aşılama oranları gerçeği yansıtmıyor. Kayıt dışı nüfusa, savaştan kaçanlar da eklenince ciddi bir risk artışı sözkonusu. Aşılama kampanyasının sadece altı ilde yapılması yetmeyecektir. Türkiye çocuk felci salgını riskiyle karşı karşıya” dedi.

1998\'DEN BERİ GÖRÜLMÜYORDU

Pratisyen Hekim Komisyonu’ndan Dr. Naciye Demirel çocuk felci hastalığının bulaşıcılığının yüksek olduğunu belirterek, “Ülkemizde 1998’den beri yeni vaka görülmemesine karşın, çok göç lıyoruz. Başta Suriye’ye komşu illerimizde ve savaştan kaçan binlerce göçmenin yaşadığı büyük şehirlerimizde çocuklarımız tehdit altında. Suriye’nin yanısıra polio virüsünün dolaşımının olduğu Pakistan, Afganistan, Somali’den vs. gelen insanlar sadece kamplarda yaşamıyor. Oldukça hareketli bir nüfus olarak özellikle İstanbul’un bütün ilçelerine dağılıyor” dedi.

AŞILATIN MUTLAKA

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün aile hekimlerinin aşılama kampanyasında sahada görev almasını uygun bulmadığını hatırlatan Dr. Demirel, sınırlı sayıda hekim ve sağlıkçalışanıyla hedef çocuklara ulaşmanın mümkün olmadığını söyledi. 

Dr. Demirel ayrıca Ümraniye, Sancaktepe, Fatih, Esenyurt, Küçükçekmece ve Sultangazi ilçelerinde yaşayan herkese seslenerek, daha önce çocuk felci aşısı yaptırmış bile olsalar gelen görevlilere kolaylık göstermeleri ve çocuklarını aşılamaları çağrısında bulundu.

Hürriyet
2014-06-06 20:41:00 1264 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup