Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Coastal Stil ve Tarz Yaşam Alanları

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okuyucuları

Bu hafta sizlere Coastal stil evlerden bahsetmek istiyorum. Coastal dekorasyon stili; ortamda aydınlık ve doğaya yakın bir etki yaratıyor olmasından dolayı, genellikle, sahil kesimlerinde, yazlık evlerde veya yaz dönemlerinde oldukça tercih edilen bir stildir. Ülkemizde genelde yaz aylarında kullandığımız evlerimizde sıkça görmeye alışkın olduğumuz bir stildir. Daha spor, aktif bir yaşamı tercih edenler veya deniz aşığı kişiler için yılın her döneminde, evin her köşesinde kullanılabilir uygulanabilir bir dekorasyon anlayışına sahiptir.

Temel hatlarıyla uçuk, pastel tonlarda döşemeler, beyaz veya krem mobilyalar, deniz esintili objeler içerir. Beyaz açık renk mobilyalar bu tarzın vazgeçilmezleri arasındadır. Beyaz ve mavi renkleri yine bu tarzın temel renkleridir. Renkler konusunda zaman zaman farklı renklerle kontrast yada dikkat çekici alanlar yaratılmak istense de bu tarzda hakim olan renkler beyaz ve mavi tonları arasında yakalanan her ton başarılı sonuçlar almanıza sebep olur. Bu yüzden aksesuar dışında çok fazla renk katılmaması gereken nadir tarzlardan biridir.

Tekstil olarak genellikle deniz temalı, denizcilik temalı kumaşların dışında düz, çizgili kumaşlar kullanılır. Keten kumaşlar bu tarz için en doğru tercihtir. Yine deniz canlılarının figürlerinin olduğu kumaşlarda bu stilin vazgeçilmezi arasındadır. Aksesuar seçiminde de sıkça kullanılan deniz canlıları figürleri Coastral yaşam alanlarını fazlasıyla temsil ederler.

Fresh etkisiyle denizi ve maviliği yaşatan bu stilde aynı zamanda modern bir tarz hâkimdir. Zaman zaman country esintilerle biçimlendirilmeye çalışılsa da genel olarak modern çizgilerle oluşturmak gerekir. Bu tarza hâkim olan mavi ve beyazı hasır obje ve ahşapla dengelemekte önemli adımlardan biridir. Aksesuar seçeneği çok fazla olan Coastal tarz yaşam alanlarında, deniz kabukları, deniz canlıları figürleri, hasır, ahşap ürünler, mumlar, vintage veya rüstik birçok aksesuar kullanılabilir.

Zeminde yine doğa ahşap tercihi önemlidir. Aydınlatma olarak rüstik sarkıtlar, duvar aplikleri, vintage ahşap şamdanlar kullanmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı modern çizgilerle oluşturulan doğaya uygun yaşam alanları oluşturmaktır.

Hepinize harika bir hafta, aşk dolu, sürprizlerle geçireceğiniz bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup