Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Cildinizi güneşten koruyun

Cildinizi güneşten koruyun

Estetisyen Seher Güler, cilt kanseri nedenlerinin yüzde 80'inin küçük yaşta maruz kalınan güneş ışınlarından kaynaklandığını söyledi.




Estetisyen Güler, güneş ışığının farklı dalga boyutlarına sahip olduğunu vurgulayarak, bu durumun olumsuz etkilerine dikkat çekti. Güneş ışınlarının deri kanserine, derinin yaşlanmasına ve deride renk değişimine neden olabileceğini belirten Güler, "Ultraviyole ışınları üçe ayrılır. Birincisi UVA, damardaki melaninin koyulaşmasına neden olur. İkincisi UVB, derinin erken yaşlanmasına ve güneş yanığını oluşturur. Melanosit hücreleri uyarır ve deriyi bronzlaştırır. Üçüncüsü UVC, ışınları ozon tabakasının engeline uğrar yeryüzüne ulaşamaz. Mikrop, öldürücü etkileri vardır" dedi.

Cildin güneşten olumsuz etkilenmemek için bronzlaşıp, kendini savunmaya aldığını vurgulayan Güler, "Güneş ışığı, direk cilde temas ettiğinde deride bozulmalar yapar. Bu nedenle mutlaka önlem alıp, cilde doğru koruyucular kullanılmalı. Çocukların cildi, zararlı güneş ışınlarına karşı yetişkinlere göre 3 kat daha fazla hassas. Çocuk ciltlerinde savunma mekanizmaları henüz gelişmediği için 3 yaşından küçük çocuklar güneşe çıkarılmamalı" diye konuştu.

Estetisyen Seher Güler, cilt kanseri nedenlerinin yüzde 80'inin küçük yaşta maruz kalınan güneş ışınlarından kaynaklandığına işaret ederek, çocuklar için kendi hassas ciltlerine özel olarak geliştirilen koruyucu ürünlerin kullanılmasını önerdi. Güler, koruyucuların da katkı madde içermediği gibi suya ve kuma dayanıklı hipoderinajik ürünler olması gerektiği uyarısında da bulundu.

İHA








2013-03-09 17:48:00 1184 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup