Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Çatı Katı Dekorasyon Uygulamaları

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okuyucuları,

Bu hafta sizlere yaşam alanlarımızda dekore etmekten çok zorlandığımız, bazen neler yapabiliriz diye üstünde bir hayli düşündüğümüz çatı katlarından bahsetmek istiyorum. Bu alanları mimari ve dekorasyon adımlarıyla, nasıl daha ferah daha kullanışlı ve keyifli hale dönüştürebiliriz gelin bunlara göz atalım.

Çatı katlarını yatak odası, oturma odası, hobi alanı hangi amaçla kullanırsanız kullanın aslında sanıldığı kadar zor dekore edilen, bir alan değildir. Burada kullanım alanı belirlendikten sonra yapılması gereken en önemli şey alanın yapısal eğim ve çıkıntılarına, kolonlarına, kirişlerine, doğru uygulama ve estetiği katabilecek çözümlemeler yapabilmektir. Tavan yüksekliğinin ve eğimlerinin amaca yönelik kullanılması çok önemlidir. Mekânlarda algımızın çerçevesini belirleyen tavanlara bu alanlarda biraz daha dikkat etmemiz gerekir.

Çatı katları genelde yatak odası olarak kullanıldığı için ve bu konuda fazlasıyla soru aldığım için yatak odalarından bahsetmek istiyorum. Çatı katındaki yatak odalarında öncelikle içeri giren ışığın yeterli seviyede olup olmadığına bakmak gerekir. Tavan, çatı pencereleri, içeri yeteri kadar ışık almıyorsa tavanda ışık oyunları ve alçıpan içine gizlenmiş lokal aydınlatma seçenekleriyle bu sorunu çözmek gerekir. Zemin tercihlerini mümkün olduğunca açık renklerde seçmek her zaman bu alanlar için önemli bir ayrıntıdır. Koyu renkler tavan ve zeminde çatı katları için çok uygun değildir. Baskı hissini fazlasıyla mekâna yayar. Bu yüzden daha ferah ve çözümlemeleri daha net görebilmek için açık tonlar kullanmak gerekir.

Yatak doğru duvara yerleştirildikten sonra ihtiyaçlar dâhilinde yatak başına yerleştirilen raflar, kitaplıklar, estetik konforu destekleyen formda duvara monte mobilyalar bu alanlar için oldukça uygun tercihlerdir. Yine bu duvarda kullanılan dikkat çekici bir duvar kâğıdı mekânın algısını daha keskin ve çekici hale getirebilir. Zemin ve tavan tercihin aksine duvarda renk olarak koyu tonlar çatı katlarında şık ve hoş alanlar için oldukça uygundur. Çatı katlarındaki yatak odalarında depolama alanları yine önemli bir konudur. Gardırop tercihlerini mekâna uygun tasarlayıp yaptırmak önemlidir. Gardırop içlerini doğru ve uygun modüllerle tasarlamak, kapaklarında tamamen ayna kullanmak yine bu mekânlarda es geçilmemesi gereken konulardır. Aynalar çatı katlarında değerini biraz daha fazlalaştırır. Bu alanlarda ayna kullanımı doğru kullanıldığı takdirde mekânda harika etkiler yaratır.

Hepinize harika bir hafta diliyorum

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup