Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Canan Karatay'dan sağlıklı beslenme önerileri

Canan Karatay'dan sağlıklı beslenme önerileri

Karatay, karışım etlerin tüketiminin sağlıklı beslenme açısından sakıncalı olduğunu savundu.
Geliştirdiği ''Karatay Diyeti'' ile tanınan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, et ürünlerindeki taklit ve tağşiş (karıştırma/katma) olaylarını önlemek amacıyla, kırmızı ve beyaz et karışımını ortadan kaldıran ''Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği''ne destek verdi.

Sucuk, salam, sosislerde kontrolsüz olarak jelatin, soya proteini ile çeşitli proteinlerin kullanılabildiğini kaydeden Karatay, ''Hükümetimizin saf et ürünleri konusundaki bu tebliği son derece önemlidir'' dedi.

Gün ışığının hayvanlar için önemini vurgulayan Karatay, ''En sağlıklı kırmızı et, serbest dolaşan ve doğal beslenen keçi, kuzu ve dana gibi hayvanların etidir. Bu nedenle etlerin işlem görmeden, doğal haliyle tüketilmelerini öneriyorum'' ifadelerini kullandı.

SUCUĞU EVDE YAPIN

Fabrikasyon olarak üretilen salam, sosis ve sucukların içine nitrit, nitrat gibi koruyucu zehirli kimyasalların eklenebildiğini ve bunun sağlıksız sonuçlar doğurabildiğini kaydeden Karatay, tüketicilere evde sucuk yapmalarını önerdi. Karatay, şöyle konuştu:

''Sucuk geleneksel yiyeceklerimizden ve atalarımızın sağlıklı et saklama yöntemlerinden biridir. Biz çocukken Elazığ'da evde kendi sucuğumuzu hazırlayıp, yoğurup kuruturduk. Bezlere basılır ya da temizlenmiş bağırsak alınarak doldurulurdu. Evde yapılan sucuklarda, nitrit, nitrat ve glutamate gibi kanserojen kimyasal katkılar kullanılmadığından, hem lezzetli hem de sağlıklıdır.''

PASTIRMAYI TERCİH EDİN

Doğal şartlarda yapıldığı zaman en sağlıklı et ürünlerinden birinin pastırma olduğunu belirten Karatay, ''Çünkü pastırma bir bütündür, parçalanmamıştır, içine katkı maddesi eklenmemiştir. Ancak tanıdığınız, güvendiğiniz, vicdanlı üreticilerden alınmasını öneriyorum. Ayrıca biraz uğraşarak, evinizde kendi pastırmanızı bile yapabilirsiniz, bunu da hatırlatmak istiyorum. Pastırma yağıyla birlikte, bir iki yumurtayla afiyetle tüketilebilir. Kuru fasulye ile birlikte pişirilebilir. Pastırmalı kuru fasulye ülkemizin en sağlıklı ve en lezzetli yemeğidir diyebilirim'' ifadelerini kullandı.

AA
2013-03-25 17:45:00 2837 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup