Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Bu simgeler gerçekten güldürüyor

Bu simgeler gerçekten güldürüyor

Araştırmaya göre "Gülen yüz" simgeleri insanları gerçekten güldürüyor.
İnternet ortamında ve sosyal paylaşım sitelerinde duyguların ifade edilmesi için yaygın olarak kullanılan \"gülen yüz\" gibi simgelere insan beyninin, artık gerçek bir yüz olarak tepki vermeye başladığı belirlendi.

\"Social Neuroscience\" dergisinde yayımlanan araştırma, insan beyninin kimi zaman resimler kimi zaman da imla işaretleri kullanılarak yapılan ifade simgelerine tıpkı diğer insanların yüzlerine verdiği tepkiyi gösterdiğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, katılımcılar üzerinde yaptıkları deneylerde iki göz ile bir ağzın bulunduğu sarı yuvarlaklar ya da nokta ve parantez işaretlerinden oluşan simgelerin, beynin oksipitotemporal bölgesindeki yüz tanıma tepkisini harekete geçirdiğini keşfetti.

İkonik sarı yuvarlaklar, ilk kez 1960\'larda ortaya çıktı, 1982\'den itibaren de \"gülen yüz\" adıyla günlük yaşamda sıkça kullanılmaya başlandı. İfade simgeleri, telefon mesajlarında, internet ortamındaki sohbetlerde ve elektronik postalarda yaygın olarak karşımıza çıkıyor.

İnsan beyni tüm ifadelere eşit tepki göstermiyor

Beynin, sarı yuvarlaklara ek olarak \":) ve :(\" simgelerine gerçek insan yüzlerine verdiği tepkiyi verdiğine işaret eden araştırmacılar, aradaki tek farkın insan yüzlerine verilen tepkinin doğuştan, ifade simgelerine verilen tepkinin ise öğrenilmiş olduğunu kaydetti.

Ancak insan beyni, tüm ifade simgelerine eşit tepki göstermiyor. Nöral tepkinin, kişilerin tanıdıkları ya da tanımadıkları simgelere bakarken değişiklik gösterdiği belirlendi. Geleneksel \":) ve :-)\" sembolleri, gerçek insan yüzlerinin tanınması ile ilgili mekanizmaları devreye sokarken, geleneksel olmayan \"(-:\" simgesi sadece işaret olarak algılanıyor.

Nöral tepki

Araştırmacılardan Owen Charches, \"Bu, tamamen kültürel olarak ortaya çıkan bir nöral tepki. İnsan beyninin bu şekilde değişmesi, kesinlikle çok şaşırtıcı\" dedi.
2014-02-15 13:50:00 4682 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup