Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Bu sektöre ara eleman açığı artıyor!

Bu sektöre ara eleman açığı artıyor!

Süt ürünleri sektörünün ara eleman açığı her geçen gün artıyor!
Ülkemizde süt sektörünün dış gelişmelere paralel olarak gelişebilmesi, kaliteli üretimin artması ve dış pazarda rekabet edebilmesi çok hızlı olan bilimsel ve teknik gelişmelerin yakından izlenebilmesi, teknoloji transferi, çeşitli ve kaliteli ürünlerin üretimi gibi zorunlulukları doğuruyor.

Özellikle son yıllarda gıda güvenliği ve kalite yönetim sistemlerinin gittikçe önem kazanmasına bağlı olarak bu alanda yetişmiş elemanlara ihtiyaç duyuluyor. Buna bağlı olarak da gıda sektöründe gıda kalite kontrol elemanı, gıda teknikerliği ile süt ve süt ürünleri teknikerliği gibi meslekler ile yetişmiş ara eleman (meslek liselerinin ilgili alan mezunları) ihtiyacı olmaktadır.

Yörsan Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Yörük , makine operatörlerleri, süt teknikerleri, gıda mühendisleri süt ürünleri sektörünün en çok ihtiyacı olan ara elamanları olduğunu söyledi.
Sektörün personel ihtiyacının karşılanması için hem devlet hem de sektör temsilcileri neler yapmalı?
Yörsan Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Yörük sektörün personel ihtiyacının karşılanması için hem devlet hem de sektör temsilcileri neler yapması gerektiği konusunda şunları söyledi:
· Tarım ve hayvancılık sektöründe çalışan herkes doğru ve kaliteli üretim için eğitilmeli ya da eğitilmiş kişiler bu konuda görevlendirilmeli.
· Yetişmiş ara kademe personel ihityacını karşılamak amacıyla Mesleki eğitimin kalitesi artırılarak, mesleki eğitime katılım özendirilmeli ve bu okul mezunların üniversiteye geçişlerinde kolaylıklar sağlanmalıdır.
· Sektörün gelişimi için hem devlet hem özel sektör tarfından Ar-Ge ve eğitim faaliyetlerine pay ayrılması ve teknolojik gelişmelerin yakından takip edilmesinin sağlanması yapılabilir.

· Sağlıklı ve hijyenik süt üretimi yapan üreticilerin devlet tarafından teşvik edilmesinin sağlanabilir. Bu bağlamda süt ve süt ürünleri sektörüne hammadde ve iş gücü sağlayan Tarım sektörünün katma değeri artırılmalı, tarım kesimindeki ailelerin gelir düzeylerini yükseltecek politikalar oluşturulmalıdır. Kırsal kesimde yaşayan insanların verimliliğini artıracak ve tarımsal ürün yelpazesini zenginleştirecek mesleki yönlendirme programlarına ve projelerine ağırlık verilmelidir.
· Genel olarak bakıldığında Ülkemizde eğitimli düzeyi yüksek kişilerde işsizlik oranı, eğitim düzeyi düşük olan kişilere oranla daha yüksek bulunmaktadır.. Bu durumun önüne geçmek ve gerekli iyileştirmeleri yapmak için eğitim kurumlarının kapasitesi ve verilen eğitimin kalitesi artırılmalı, mesleki eğitim imkanları yaygınlaştırılmalı ve işgücü piyasasının aradığı niteliklere sahip kişileri yetiştirmek amacıyla mevcut olan müfredat programı gözden geçirilmelidir. GSMH'dan eğitime en az kaynak ayıran ülkeler arasında yer alan Türkiye'de, eğitime ayrılan kaynak artırılmalıdır.
2013-02-16 15:25:00 854 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup