Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Bu kan grubunda kanser riski daha fazla !

Bu kan grubunda kanser riski daha fazla !

A kan grubunda olan kişilerde mide kanseri riski daha yüksek...
Mide bölgesinde rahatsızlık ve ağrı, yutkunma zorluğu, mide bulantısı ve kusma, kilo kaybı, dışkıda kan gibi belirtilerle ortaya çıkan mide kanserine yakalanma riski A kan grubundaki kişilerde daha fazla.

Dünyada kanserden dolayı ölüm sebepleri içinde 2. sırada yer alan mide kanseri, beslenme alışklanlıkları, yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, obezite ve ailede mide kanseri görülmesi gibi durumlar sebebiyle ortaya çıkıyor.

A grubunda risk yüzde 20 daha fazla

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Cengiz Dibekoğlu hastalığa karşı birçok risk faktörünün olduğunu belirterek, A grubu kana sahip insanların diğer gruplara oranla yüzde 20 daha fazla mide kanseri riski taşıdığını kaydetti.

Önleminizi alın

Mide kanseri riskini artıran bazı gıdaların belirlenmesi ve insanların bu konuda bilinçlenmesiyle birlikte son 30 yılda mide kanseri vakalarında önemli bir düşüş sağlanmıştır. Mide kanserinden yüzde 100 korunmanın bir yolu yok fakat riski yükselttiği bilinen gıdalardan uzak durarak önemli bir adım atabilirsiniz. Ailenizde mide kanseri veya herhangi bir kanser öyküsü varsa her yıl kontrol yaptırmak, kanser riskini kontrol altında tutmak adına en güvenli yoldur.

Sigarayı bırakmak ise, diğer tüm kanser türleri gibi mide kanseri riskini azaltmak için de olmazsa olmaz koşul olarak dikkat çekiyor.
2014-11-19 03:09:00 1018 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup