Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Botoks ve dolgu arasındaki farkı biliyor musunuz?

Botoks ve dolgu arasındaki farkı biliyor musunuz?

Botoks tedavisi genellikle 10 ila 15 dakika arasında yapılmakta ve etkileri de 4 ila 6 ay boyunca kalıcı olmaktadır.
Yüz kasları kasıldıkça esnekliği azalmış ciltte kırışıklıklar ve çizgiler oluşur. Botoks bu kasları geçici süre için bloke eder ve kasılmalarını engeller. Bu sayede kırışıklıklar azaltılmış olur. Botoks uygulamasının en iyi sonuç verdiği ve en sık kullanıldığı yerler genellikle göz etrafındaki kırışıklıklar ve alın kırışıklıklarıdır.Bunun yanı sıra botoks dermal dolgu maddeleri ile birlikte de kullanılabilmektedir. Botoks tedavisi genellikle 10 ila 15 dakika arasında yapılmakta ve etkileri de 4 ila 6 ay boyunca kalıcı olmaktadır.

Deri epidermis ve dermis adında iki tabakadan oluşur. Epidermis derinin üst tabakasıdır. Dermis ise epidermisin altında kalan derin tabakadır. Dermal dolgu maddeleri derinin dermis tabakasına enjekte edilir. Yaşlanma ile kollagen kaybına uğrayan dermal bölgelere uygulanan tedavilerdir. Yaş ilerledikçe yüzdeki kollajen lifler ve yağ dokusu iyice azalır. Dudaklar, burun kenarları, ağız kenarları hacim kaybetmeye ve sarkmaya başlar. İşte dermal dolgu maddeleri ile bu görünüm problemleri iyileştirilebilmektedir.

Her dermal dolgu maddesinin kendine özgü özellikleri vardır ancak çoğu dolgu maddesi iki şekilde etki etmektedir: ilk grup dolgular deri içerisinde hacim yaratarak yaşlılığa bağlı kaybedilen kollajenin yerini doldurmaya çalışırlar. İkinci grup dolgular ise vücudun kollajen üretimini arttırarak dolgunluk verici bir etki oluştururlar. Bu dolgu maddeleri ile hem hızlı sonuç alınır hem de kollajen üretimi arttırıldığı için sonuçlar daha uzun süre kalıcı olur.

Dermal dolgu maddelerinin cinsine göre etki süreleri değişse de ilk gruptakiler yaklaşık 6-9 ay boyunca etkilerini sürdürürler. Kollajen üretimini arttıran ikinci grup ile etkisini 1 ila 1,5 yıl kadar sürdürebilir. Hem Botoks hem de dermal dolgu maddeleri uzun yıllardır başarıyla kullanılmaktadır ve etkinliklerini kanıtlamıştır. Ayrı ayrı kullanılabildikleri gibi kombine olarak da uygulanabilirler.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
2013-03-14 16:39:00 1151 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup