Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Boho Chic Dekorasyon Dokunuşları

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar

Bu hafta sizlere Boho Chic dekorasyon ve stildeki dokunuşlardan bahsetmek istiyorum.

70’ li yılların rahat ve renkli Boho Chic stili feminen ve iddialı görünümüyle evlerimizdeki yerini yeniden almaya başladı. Bohem ve Boho Chic olarak bilinen Boho stili Oscar Wilde’nin zamanında, bir yaşam biçimiydi. Bu yaşam tarzını kendine yakıştıran Wilde ''Alaycı kişi her şeyin bedelini bilen ancak hiçbir şeyin değerini bilmeyendir...''sözü günümüzde devrim geçirerek iç dekorasyon stiline dönüşmüştür. Bohem Chic hatıralar ve anılar taşıyan vintage parçaları bir araya getirmek ve hatıra taşımaya devam edecek enerjiyi devam ettirebilmek için onlara yeni bir hayat vermek anlamına gelir.

Eski ve yeninin bir kombinasyonu olduğu için aynı zamanda farklı stillerin de kombinasyonudur. Boho Chic dekorasyon ve stildeki doğru uygulama gerçeği, eklektik mobilya ve sanat parçalarını yaşam alanına uyumlu ve zengin bir görünüm verecek şekilde yerleştirmekten geçer. Bu stilin amacı kendinizi kurallardan sıyırarak rahat, özgür, sakin hissetmenizdir. Bu stildeki ana fikir ve en önemli şey, mix / match yani karıştır ve yakıştırtan geçer. Eğer yaşam alanlarınızda Boho Chic stilini yansıtmak ve yaşatmak istiyorsanız farklı, özgün, özgür ve uyum endişesi taşımamalısınız.

Boho Chic tarzını uygulamak için, genellikle toprak tonlarının arasına parlak ve sıcak renkler yerleştirilir. Renkler konusunda oldukça cesur davranarak uyum endişesi yaşanmamalıdır. Genel atmosferde canlı dokunuşlar önemlidir. Bu canlılığı nötr hale getirmek için ise ortamı dinginleştiren vintage lambalar, aydınlatmalar loş ışık hissi veren tüm aydınlatma ögeleri kullanılabilir. Bohem stili aslında tüm yönlerimizi mekânlarda görebilme halidir. Amaç kendimizi sakin, huzurlu ve özgür hissetmekse, bu stili uygulamaya başladığınızda hiçbir zaman uyum endişesi yaşamayın. Aşırıya kaçmaktan korkmayın.

Eski fakat ergonomisi rahat koltuklarınıza vintage bir sehpa, vintage bir kilim, vintage bir kitaplık ekleyebilir odadaki odak noktası için eski vazolar, eski lambalar ya da bohem tarz bir sanat eseriyle genel dokunuşunuzu oluşturabilirsiniz. Koltuk üstüne atacağınız renkli şallarla etkiyi yoğunlaştırırken Altın ve toprak tonlarındaki genel etkiden uzaklaşmadan istediğiniz kadar renkli ve çeşitte aksesuarlarda dokunuşlarınızı zenginleştirebilirsiniz. Dokuları ve desenleri karıştırmaktan çekinmemek gerekir. Örneğin çizgili bir deseni çiçekli bir desenle karıştırabilir, basit bir abajur aydınlatmayı şık bir viktoryen sehpa üzerine konumlandırabilirsiniz. Kalabalık bir oda yaratmakta bu stil ve dekorasyon için sakınca yoktur. Uyum ve dengeden ziyade sizi mutlu eden parçaları ve ögeleri bir araya getirmeniz Boho Chic stilindeki en önemli dokunuştur.

Renk olarak, turuncu, kırmızı tonları, avokado yeşili, hardal sarısı, altın renkleri ve koyu kahverengiler Boho Chic renkleridir. Canlı ve keyifli bir oda yaratmak için bu renklerin hepsi karıştırılarak bir araya getirilir. Mekânlarda bu renklerin en baskın olan tonu seçilerek bir duvarda tamamen bu renkle dokunuş yapmak bohem tarzda sıkça görülen bir ayrıntıdır. Kapı ve pencere detaylarında ise kirli beyaz, bej tonları kullanılır. Bolca aksesuar kullanılan bu tarz ve stil minimalist çizgilerden en uzak olan stilidir. Farklı temalarda sanat eserleri, zengin ve farklı dokularda duvar kâğıtları, antika eserler,2 el eski görünümlü eşyalar, renkli minderler, mumlar, eskitilmiş cilasız aydınlatma elemanları Boho Chic dekorasyonunda sıkça rastladığımız dokunuşlardır.

Önemli olan dokunuşlarınızda özgür, korkusuz, kaygısız, tamamen sizi yansıttığını düşündüğünüz tüm parçaları, renkli dokunuşları, yaşam alanlarınıza dâhil etmektir...

Hepinize, Oscar Wilde’nin '' DAGINIKLIKTA YAŞANMIŞLIK VARDIR ''sözünü hatırlatarak, mutlu huzurlu, renkli ve aşk dolu bir hafta diliyorum...

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup