Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Bitki çaylarını bilinçli tüketin

Bitki çaylarını bilinçli tüketin

Dr. Funda Elmacıoğlu, bitki çaylarının doğru kullanımının önemli olduğunu söyledi.
Bitki çaylarının bilinçli ve kararında tüketilmesinin yarar sağlayabileceği ancak aksi durumların yarardan çok zarar getireceği belirtiliyor. 

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, beslenmede doğru bilinen yanlışlar olduğunu belirterek,  kilo verme amacıyla tüketilen bitki çaylarının azının yarar, çoğunun ise zarar olduğunu kaydetti. 

Bitki çayları bilinçli tüketilmezse zararı dokunabilir

Bitki çayının, \"bitkiseldir, zararı olmaz\" anlayışıyla sıkça  tüketildiğini belirten Elmacıoğlu, \"Kulaktan dolma bilgilerle sağlığımızla oynuyoruz. Bitkiseldir, zararı olmaz mantığı kesinlikle yanlıştır. Günde bir ile üç  fincan bitki çayı içilmesi sağlık için yararlıdır ancak fazla miktarda  tüketmemek ve hazırlanma aşamasında bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Bazı bitkiler için demlenme süresi dahi önemlidir. Bazen yarardan çok zarar getirir\"  dedi. 

Piyasada kilo vermeye yardımcı olmak amacıyla birçok bitkinin \"çay\" adı altında satıldığına dikkati çeken Elmacıoğlu, satılan bazı bitkisel zayıflama çaylarının amacının daha çok kullanıcıda bağırsakları çalıştırıcı, idrara çıkışı ve terlemeyi artırıcı etkilerin oluşmasına katkı sağladığını ifade etti. 

Metabolizmayı hızlandırıyor

Prof. Dr. Elmacıoğlu, bitki çaylarının sıvı ile tüketildiği için metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

\"Yapılan araştırmalarda bitkisel zayıflama çaylarının bileşenine en  fazla giren bitkinin laksatif etki amacı ile kullanılan \'sinameki otu\' olduğu belirlenmiştir. Uzun süre sinameki otu kullananlarda kas zayıflığı, tetani, anemi  (kansızlık), yağlı dışkı, mide bağırsak kanamaları, baş dönmesi, çarpıntı,  pankreas işlev bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bitki çaylarında  bulunan flavonoidler gibi antioksidan maddelerin bazı yararları olabilir, ayrıca  bazı bitkisel çaylar metabolizmayı hızlandırabilir ancak unutulmaması gereken,  aşırı tüketildiğinde bitkisel çayların da zararlı etkilere sebep olabileceğidir.  Bilinçsizce tüketimden kaçınılmalıdır.\" 
2014-02-28 01:39:00 3128 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup