Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Bilinçsizlik çocukların dişlerini çürütüyor

Bilinçsizlik çocukların dişlerini çürütüyor

Ebeveynlerin farkında olmadan yaptığı yanlışlar, çocuklarda süt dişlerinin hızlıca çürümesine neden oluyor.
Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk ve sıcak hassasiyeti, hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir.

Bal ve reçel yedirdikten sonra su içirin

Çocuklarda görülen diş çürümesinin artışıyla ilgili açıklama yapan Diş Hekimi Ayşenur Karataşoğlu, çok doğal görünen bazı gündelik davranışların dişlerde çürümeye sebep olduğunu söyleyerek şunları belirtti: “Bunların başında çocuğunuzun besl enmesi için gece verilen süt geliyor. Hele ki sütün içine bal, reçel gibi şekerli maddeler ekleniyorsa ve içildikten sonra su verilmeyip ağız bakımı yapılmıyorsa çürükler hızla ilerliyor. Süt dişlerinde çürüğün ilerlemesi biz yetişkinlerdeki gibi olmuyor. Süt dişlerinin organik madde kısmı yetişkin dişine oranla çok daha fazla olduğu için çürük hızla ilerleyebiliyor. Yine gece verilen ilaçlardan sonra da anne baba çocuğun ağız bakımını yapmazsa çürüklerde artış gözleniyor.

İlaçların çocuklar tarafından kolay tüketilmesi amacıyla şekerli olması ve gece verildiğinde bir kısmının yutulması, diğer kısmının ağız boşluğunda kalması dişleri çürüten bir başka etken. Beslenmede yapılan diğer bir yanlış da çocuk istemediği halde yemeklerin ağıza tıkılması ve çocuğun çiğneme yapmayıp gıdaları ağız içerisinde bekletmesi. Lütfen çocuklarınızın acıktığı zamanlarda verimli yiyeceklerle tam bir öğün sağlayın ve diş bakımını ihmal etmeyin.\"

Mamanın tadına bakmayın

Karataşoğlu, çocuğun çevresindeki kişilerde ağız bakımının tam olmasının sağlıklı süt dişleri için en büyük etken olduğuna değinerek \"Annenin, babanın veya bakıcının ağzında bulunan çürükler ve diş eti hastalıkları, çürüğün çocuğa enfeksiyon penceresi denilen sistemle yerleşmesini sağlıyor. Bu nasıl mı oluyor? Annede veya çocuğa bakan bireyde çürük veya diş eti hastalığı varsa yapılan mamanın sıcaklığına bakmak için kaşık ağıza götürülüp çocuk da aynı kaşıkla beslenirse bulaşan mikroorganizmalar çocukta çürüklerin başlamasına sebep olacaktır. 

Sıkıntıları olan bireylerin çocuğu ağız bölgesinden öpmesi sonucunda da mikroplar çocuğa geçecektir. Annenin yere düşen emziği ağzına sokup çocuğa vermesi de enfeksiyon penceresini açmış oluyor. Bu kadar doğal bir yaşam süreci içerisindeyken çocuğunuzda çürük başlatmış oluyorsunuz. Henüzçikolata, şeker tüketimi olmadığı dönemde başlayan bu çürüklerin sorumlusu tamamen siz anne babalardır. Lütfen daha bilinçli ağız bakımı için çocuğunuzu 6. ayında çıkarttığı ilk dişi için diş hekimine götürerek kontrolleri yaptırın\" dedi.
2014-12-06 15:08:00 811 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup