Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Bilgisayar kullananlar dikkat !

Bilgisayar kullananlar dikkat !

Computer vision syndrome’u sizi de etkileyebilir.
Bilgisayar kullanımı sırasında kişilerin göz kırpma reflekslerinin azaldığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır, bu da özellikle günün ilerleyen saatlerinde gözlerde kızarıklık, sulanma, görmede bulanıklık ve yorgunluk hissine neden olabilmektedir. Bilgisayar ekranına bakma, herhangi bir kırılma kusuruna sebep olmaz, daha açık bir ifade ile “gözü bozmaz”, ancak computer vision syndrome’u daha çok kuru göz bulguları ile uyumlu birtakım bulgulara sebep olur. Emsey Hospital’dan Göz hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Bilge görüşlerini aktarıyor.

Göz sağlığını koruma amaçlı lutein kullanımını önerir misiniz?

Son yıllarda lutein ve zeaksantinin yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) gelişimine ve ilerlemesine karşı koruyucu olduğu ile ilgili henüz tam olarak kanıtlanmamış ön bulgular mevcuttur. Ancak sağlıklı bir vücut için olduğu gibi sağlıklı gözler için de tüm vitamin ve minerallerce zenginleştirilmiş bir diyet şarttır.

Kişi göz sağlığının bozulduğunu ne şekilde anlayabilir?

Kişinin görme keskinliğinin azalması bunu anlamanın en kolay yoludur, ancak bazı durumlarda yavaş seyirli görme azalmasını kişiler fark edemeyebilir. Örneğin katarakt oluşumu bir süreçtir, bir anda oluşmaz ve kişi uzun sürede yavaş yavaş meydana gelen görme azalmasını fark edemeyebilir, özellikle de tek gözde meydana gelen problemlerde bu durumun anlaşılması bir hayli güçtür. Bu nedenle rutin kontroller önemlidir.

Piyasada satılan hazır numaralı gözlükler ihtiyacı ne denli karşılar?

Kişilerin her iki gözü çoğunlukla aynı kırma kusuruna sahip olmamaktadır, bu da her iki göz için ayrı ayrı kırma kusurlarının saptanıp reçete edilmesini gerektirir. Piyasada satılan gözlüklerde bu tür spesifik bir düzenleme imkanı olamayacağından her iki göz için ancak rastgele ve ortalama bir düzeltme imkanı sağlar. Bu da hastayı yetersiz ya da fazla numaralı bir gözlük kullanımının getirdiği ek problemler ile karşı karşıya getirebilir.

Birden fazla kırma kusurunun olduğu kişilerin kullanabileceği uygun gözlük nasıl olmalıdır?

Bu durum kişinin mesleği, kişilik yapısı, kırma kusurunun derecesi ve cinsine bağlı çok değişkenlik göstermekle birlikte günümüzde uzak orta ve yakın mesafe için dizayn edilmiş progresif gözlükler, multifokal kontakt lensler hastaların konforunu oldukça artırmaktadırlar.

Dinlendirici gözlük nedir?

Bilinenin aksine dinlendirici gözlük diye bir gözlük olmadığı gibi, bu amaçla takılan gözlüklerin herhangi bir tedavi edici veya dinlendirici özellikleri de yoktur. Özetle, kırma kusuru olmayan bir kişinin gözlük takmasının anlamı yoktur.

Göz sağlığı kontrollerine ne sıklıkla gidilmelidir?

Çocukluk çağında, ilk ayda ve 6-12 ay arası yapılan rutin kontrol sonrasında, şaşılık, göz tembelliği, yüksek kırma kusurları gibi bir durum yoksa, 3 yaş ve okul öncesi kontrolleri önerilmektedir. Çocuklarda şaşılık, miyopi, hipermetropi gibi kırma kusurları ve göz tembelliği varlığında ise kontroller hastalığın seyrine göre değişmekle birlikte genellikle 6 aylık kontroller şeklinde olmaktadır.

Göz tansiyonu, şeker hastalığı gibi hastalığı olan erişkinlerin en az senede bir kontrol edilmesini öneriyoruz. Herhangi bir risk grubunda olmayan ve göz hastalığı olmayan kişilerin ise 2-3 yılda bir kontrole gitmeleri yeterlidir.

Leyditurk.com
2014-08-14 12:47:00 886 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup