Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Beyin Kanamasının Belirtilerinden Biri De Baş Ağrıları

Op. Dr. Candan Hundemir

Baş ağrısı, günlük tempoda her zaman yaşadığımız durumların başında geliyor. Bazen strese bağlı olarak bazen diş ağrısına bağlı olarak bazen de migren ağrısı olarak karşımıza çıkan baş ağrısı bazen öyle bir hastalığın belirtisi oluyor ki göz ardı etmek imkânsız.

Baş arısının sadece bir sebebi yok.  Üç yüzden fazla nedeni olan baş ağrısı aynı zamanda beyin kanamasının da belirtisi. Üstelik yorgunluk, stres ve gündelik yaşamın keşmekeşi de üstüne gelince içinden çıkılmaz bir hal alıyor baş ağrıları.

Baş ağrısı yaşamanız her zaman beyin kanaması yaşadığınız anlamına da gelmiyor elbette. Ne zaman baş ağrılarınız şiddetli bir hal alıyor ve başka semptomlar yani belirtiler eşlik ediyor işte o zaman vakit kaybetmeden uzmana başvurmalısınız.

Hayati değer taşıyan ve temel ihtiyaçlarımızı hatta en basit hareketlerimizi beynimiz yönetiyor. Doğal olarak beynimiz de bir süre sonra aldığı sorunlara karşılık tepki vermeye başlıyor. Bu tepkilerin başında da baş ağrıları geliyor.  Yaşadığınız baş ağrısının yoğunluktan kaynaklanan bir baş ağrısı mı yoksa herhangi bir hastalığın habercisi mi olduğunu nasıl ayırt edeceksiniz?

Aslında baş ağrılarının önemi burada anlaşılıyor. Bazı hastalıklar nedeniyle yaşanacağı gibi yoğunluktan, koşuşturmacadan sonra da yaşanabilir. Bu durumda baş ağrısının nedeninin ne olduğu hastanın yani baş ağrısı çeken kişinin tarifleriyle anlaşılır. Hasta baş ağrısı dışında başka semptomlar yaşanıp yaşanmadığına, ağrıların başın hangi bölgesinde arttığına, ne kadar zamandır baş ağrısı çektiğine dikkat etmeli.

Baş ağrısının ne zaman tehlike habercisi olduğu soruyu yanıtlayalım. Öncelikli olarak baş ağrısının süresi yani ne zaman başladığı oldukça önemli.

Aniden başlayan ve dakikalar içinde en şiddetli hale gelen baş ağrısı beyin kanamasını düşündürebilir. Günler haftalar öncesi başlayan ve giderek şiddetlenen, dayanılmaz hale gelen ağrılarda da beyin tümörü gibi kafa içi basıncını arttıran hastalıkların akla getirir. Ağrıya bilinç bulanıklığı, genel durum bozukluğu ya da yüksek ateşin eşlik etmesi akla yine organik sebepleri akla getirir.

Eğer yukarıda saydığım durumları yaşıyorsanız bir uzman olarak bir hekime başvurmanızı şiddetle öneririm. Aksi halde hekime başvurmadığınız her an ağrılar şiddetlenecek ve beyin kanamasına dönüşerek hayati tehlike oluşturacaktır.  Unutmayalım ki erken teşhis hastalıkların hayatınızı tehdit etmesini engellemenin ilk ve en önemli adımıdır.
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup