Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Beyaz ve Romantik Dekorasyon Etkileri

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba dostlar;

Harika bir hafta dileyerek, sizlerle bu hafta beyaz renginin büyüsü ve etkisiyle romantik yaşam alanları nasıl oluşturulur, bundan bahsetmek istiyorum.

Renklerin mekânlar üstündeki etkisi yadsınamayacak kadar büyük ve etkilidir. Beyaz renk bütün renkleri içerisinde barındıran saflığın, temizliğin ve huzurun simgesidir. Yaşam alanlarınızda hâkim olan renkler sizin ve o ortamda bulunun diğer kişilerin algılarını ve ruh hallerini belli ölçüde etkilediği için dikkatli kullanmak gerekir. Bu nedenle renk seçimi yaparken bunu göz önünde bulundurmak ve kullanılan rengin mekânın ruhuna, karakterine göre seçmek gerekir.

Yaşam alanlarımızda ve mekânlarda kullanılan beyaz renk daha ferah ve genişlik hissi yaratırken küçük ve sorunlu alanlar için tercih ettiğimiz asal renklerden birdir. Tüm bunların yanında diğer bütün renklerle olan uyumu, tamamlayıcı özelliği, dengeleyici bir renk olması ise kullanım açısından dekorasyonda ve iç mimaride fazlasıyla değerli kılınmasına neden olmaktadır.

Beyaz, sade ve pürüzsüzlüğü ile doğal olan her şeye gönderme yapar. Bu yüzden mekanlarda huzur algısını fazlasıyla hissederiz.

Beyaz renk romantik mekânlar için vazgeçilmez bir renktir. Bu tarz mekanlar yaratmak ve beyazı kullanmak için öncelikle uygulanacak alanın ışık miktarını iyi belirlemek ve içeri giren ışığın miktarına göre beyazın tonunu ayarlamak gerekir. Çünkü ışık beyazın tonunu ortaya koymak ve etkisini doğru hissetmek için önemli bir ayrıntıdır. Örneğin kuzeye bakan bir mekanda kreme yakın beyaz tonları kullanırken güneye bakan güneşi bolca içeri alan bir mekanda griye yakın beyaz tonunu kullanmak gerekir.

Romantik etkiler ve beyazın bir arada kullanılması için genel konseptimizin öncelikli olarak belirlenmesi gerekir. Bunu belirledikten sonra ışık miktarına göre beyazın tonunu seçerek işe koyulabiliriz. Mobilya tercihinizi parlak, lake, ya da farklı malzemeden seçmek işinize yararken masif, cilasız, kendinden desenleri olan doğal malzemelerde aynı romantik etkiyi sağlanır. Mobilya renginizi beyaz seçerken kumaş tercihinizi de beyaz olarak yapabilirsiniz, bu yoğun beyaz etkiyi, kristaller, parlak metal objeler, beyaz taze orkideler, pudra rengi pembe veya mavi tonunda yastıklarla bütünleyebilir harika bir ortam oluşturabilirsiniz.

Romantik etki altındaki mekânlarda ilk göze çarpan ayrıntı, beyaz rengin mekânla bütünlüğüdür. Genel konsepti oluşturan tavan, zemin, duvar uygulamaları, mobilya tercihleri, perde halı seçimi ve duvarlarda kullanılan duvar kâğıdı bu bütünlüğü sağlarken, bu bütünlüğe en çok hizmet eden şey detaylardır. Bu detayları da kullandığınız objeler ve bunların malzemeleri belirler. Metal parlak şamdanlar, metal ayaklı kumaş başlıklı lambaderler, kristal objeler, romantizm hissi yaratan çiçekler, mumlar, tablolar önemli aksesuar arasında sayılabilir.

Hepinize'' BEYAZIM'' diyebileceğiniz kadar sevdiğiniz romantik bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup