Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Bebek Odası Dekorasyonu

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okurları;

Bu hafta sizlere bebek odaları nasıl dekore edilir, bundan bahsetmek istiyorum. Bebek odaları çok özenerek dekore edilen odalardan biridir. Hem heyecanlı bekleyiş hemde onun kendini çok iyi hissetmesi için  elimizden gelenin en güzeli yapmak için telaşlanırız. Haklı bir telaştır. Gelin bu odaları dekore ederken  nelere dikkat etmek gerekir, hangi dokunuşlardan kaçınmak gerekir, doğrusuyla yanlışıyla bir göz atalım.

Öncelikli olarak herzaman yaptığımız gibi  odanın genel konseptini ve tarzını belirleriz. Bunu belirledikten sonra bebeğinizin cinsiyetine uygun renkleri seçmek gerekir. Kız bebekler için pembe, beyaz, ekru, lila, turkuaz gibi renkleri seçerken erkek bebekler için genelikle mavi, açık gri, sarı, beyaz, açık vizon tonlarını tercih ederiz. Bebek odalarında renklerin önemi çok büyüktür. Çünkü hem zihinsel, hem de psikolojik olarak gelişimi doğru tamamlaması, huzurlu olması için renkler büyük önem taşır. Bu odalarda siyah, mor, antrasit gibi koyu renk tonlarını genel konsepte yaymak, yoğun kullanmak en büyük yanlışlardan biridir. Mümkün olduğunca pastel tonlar kullanmak, açık renklere yönelmek, çok canlı olan  renkleri lokal olarak odada hissettirmek doğru olandır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise odanın aydınlatmasıdır. Bebek odalarında çok parlak ışık kullanmak kaçınılması gereken bir noktadır. Mümkün olduğunca lokal ve  yumuşak aşık yayan aydınlatma türleri en doğrusudur.

Bebek odalarında hijyen çok önemli bir diğer konudur. Zeminde mermer, seramik gibi ürünler kullanılmaz. Ahşap ve mantar parkeler hem sıcaklık hemde hijyen açısından kullanılması gereken ürünlerden bazılarıdır. Halı alerjik özellikleri, hijyen, toz ve bakteri biriktirebileceği için uygun değildir. Duvarlarda ise  yağlı boya yerine, koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan su bazlı boyaları tercih etmek  gerekir.Duvar kağıdı kullanılacaksa yine bebek odaları için üretilmiş tamamen doğal malzemelerden üretilmiş özel ürünler kullanmak gerekir.

Mobilya tercihini yaparken sadece estetik olarak algısına değil, malzemesinin içeriğine bu odalarda daha çok dikkat etmek gerekir. Kalitesiz malzemeler   mikroorganizmalar biriktireceği için kaliteli ürünler seçmek gerekir. Çok parlak ürünler, cilalı ürünler   yerine masif, doğal malzemeler seçmek gerekir,

Bebek odalarında çok fazla eşya, oyuncak, olmamalıdır. Sakin, huzurlu bir oda dekore etmek aslolandır.

Hepinize heyecan dolu,harika bir hafta diliyorum...

Sevgilerimle...
İç Mimar Meral Akçay

www.fengshuiakademisi.com
www.borneomimarlik.com
meralakcay1@gmail.com
meral@borneomimarlik.com
https://twitter.com/Meral_Akcay
http://instagram.com/icmimar_meralakcay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup