Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Bebeğinizi emzirerek kanserden korunun

Bebeğinizi emzirerek kanserden korunun

Doç. Dr. Hakan Çoksüer, emzirmenin bilinmeyen faydalarını anlattı.
Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi\'nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, emzirmenin faydalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Emziren kadınların, meme kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde düşürdüğünü aktaran Çoksüer, emzirme sürecindeki düşük östrojen seviyesi ve meme hücrelerinde süt üretimi sırasında meydana gelen bir takım moleküler değişikliklerin, bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale getirdiğinin aktardı.

Ayrıca emzirmenin, yumurtalık kanseri oluşumunu da büyük ölçüde engellediğine dikkat çeken Çoksüer, yapılan araştırmalarda 30 yaşından önce doğum yapan ve bir yıl ya da daha fazla süreyle bebeğini emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde belirgin bir azalma olduğunu ortaya koyduğunu ve kanser oluşumunu önlemesinin yanı sıra emziren annelerde kemik erimesi görülme sıklığı çok daha az olduğunu ifade etti.

Meme kanseri orarını yüzde 60 azaltıyor

Araştırma sonuçlarına göre ailesinde göğüs kanseri olan kadınlardan çocuklarını emzirenlerin menopoz öncesi dönemde meme kanseri olma riskinin yaklaşık yüzde 50-60 oranında azaldığını anlatan Çoksüer, \"Emzirmek meme kanseri riskini ciddi oranda azaltıyor. Daha önceden yapılan araştırmalarda da emzirmek ve kanser arasında bulunan ilişkiyle ilgili çeşitli sonuçlar elde edilmişti. Araştırmalar 30 yaşından önce doğum yapan ve bir yıl ya da daha fazla süreyle bebeğini emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde de belirgin bir azalma olduğunu ortaya koymuştur\" dedi.

Meme kanseri hormonal hastalıktır

Çoksüer, meme kanserinin hormon kaynaklı bir hastalık olduğun belirterek, emziren kadınlarda meme kanseri riskinin daha az olduğunu dile getirdi. Çoksüer, \"Meme kanseri kadınlardaki hormonsal kaynaklı bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre çocuk emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riski diğer kadınlara göre daha az görülmektedir.

Emzirme sürecindeki östrojen hormon seviyesi düşük olur. Bu da kanser açısından koruyucu bir etki gösterir. Meme hücrelerinde süt üretimi sırasında meydana gelen birtakım moleküler değişiklik, bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale getirir.

Ayrıca emzirmek, yumurtalık kanseri oluşumunu da büyük ölçüde engeller\" diye konuştu. Çoksüer, sağlık Bakanlığı\'nın hastaları bilgilendirmede \'emzirme ve anne sütü ile beslenme\' ile ilgili önemli kampanyalar başlatmış olduğunu ifade ederek, tüm sağlık kuruluşlarının da emzirmenin hem anne hemde bebek için önemli faydaları olduğunu hastaları bilgilendirmede aktif rol aldığını sözlerine ekledi.
2014-12-29 16:56:00 1108 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup