Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Basit Ama Sonuçları Can Yakabilir

Op. Dr. Tolga Ecemiş

Bazı kadın hastalıklarının nedeni basit dikkatsizliklerdir.  Basit dikkatsizliğin neden olduğu hastalıklar ise ciddi sonuçlar doğurur. Biraz kafanız karıştı galiba ne demek istediğime dair. Basit bir dille anlatacak olursam şunu söylemek istiyorum. Vajinit kadınların en sık yakalandığı hastalıktır. Vajinitin sebeplerine baktığımız zaman yukarıda söylediğim basit dikkatsizlikleri görürüz. Nedenlerine, sebeplerine ya da sonuçlarına geçmeden önce vajinitin ne olduğuna bakalım.

Vajinit, vajina iltihabına verdiğimiz bir isim. Her kadının en az bir kere karşılaşabileceği bir sorun olan vajinit, daha çok canlı bir cinsel hayata sahip kadınlarda görülür.  Vajinitin en belirgin özelliği arasında hepimizde görülen akıntıları gösterebiliriz. Kadınlar bilir akıntı bizi rahatsız eden konuların başında gelir ama biz her zaman sıradanmış gibi görürüz. Yani demem o ki rengi değiştiği zaman ya da daha fazla koktuğu zaman bir hastalık belirtisi olabileceğini kulak arkası ederiz. Oysa akıntılar vajinitin yani vajina iltihabının belirtilerinden biri de olabilir. Bu noktada kendimizin doktoru olmalı ve akıntılarımızı gözlemlemeliyiz.

Akıntıların renginde, kokusunda ve yoğunluğunda bir farklılık varsa dikkat etmek gerekir. Eğer bu tür bir değişim gözlemliyorsanız benden size dost tavsiyesi hemen bir uzmana başvurun. Çünkü başvurmadığınız süre boyunca vajinit etkilerini arttırarak kısırlığı bile neden olabilir. Vajinada kaşıntı hatta adım atmanızı engelleyecek düzeyde bir kaşıntı varsa ya da şişme görülüyorsa bence ilk durağınız bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olmalı. Asla “geçer” diye düşünmeyin çünkü doğada hiçbir şey kendi kendine oluşmaz.

Özellikle cinsel hayatlarında aktif olan kadınlarda vajinitin görülme riskinin daha çok olduğunu söylemiştim. Hatırlatmakta fayda var cinsel birleşme sırasında yaşanan ağrılarda vajiniti işaret eder. Hatta idrar yaparken ağrıya neden olabildiği gibi bazen de hiçbir belirti göstermeyebilir. Hekim tarafından rutin kontrollerde saptanabilir ya da smear sonrasında raporda görülür. Bazen de hasta sadece cinsel ilişkide ağrı, acı, ilişki sonrası kaşıntı şikâyeti ile başvurabilir.

Bir kadınların Vajinite yakalanma riski ne kadar yüksekse, vajinitten korunma şansı da o kadar yüksek. Hepimizin bildiği gibi vajinada kaşıntıya neden olan mantarlardır ve mantarlar nemli ortamı çok sever. Dolayısıyla mantar nemli bölgede büyür ve gelişir. Bu nedenle genital bölgenin kuru tutulması son derece önemlidir. Islak mayo, bikini ile dolaşmamak, sentetik çamaşırlardan kaçınmak dolayısıyla pamuklu iç çamaşırı giymek, ilk defa kullanılacak çamaşırları yıkandıktan sonra giymek, giyinmeden önce genital bölgeyi iyice kurulamak, tuvalette önden arkaya kurulamak, günlük ped kullanmamak gibi yöntemlerle vajitine yakalanma riskini en aza indirebiliriz.

Aynı zamanda kokulu veya parfümlü tuvalet kağıdı, sabun, jel, pedler önerilmez. Koku giderici spreyler de kullanılmamalıdır. İlişki sonrası vajinal duş yani vajina içerisine parmakları kullanarak içerinin su ile yıkanması önerilmez.

Vajinite dikkat edilmesi gerekir diye bu kadar yazdım çizdim ama söylediklerim gözünüzü korkutmasın. Çünkü vajinit tedavisi yapılmadığı zaman korkutur. Gideceğiniz uzman tarafından şikâyetinize göre uygulanacak tedavi ile kaşıntısız, ağrısız, sızısız bir hayat sizin olacak.
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup