Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Banyolar ve Merak Edilenler

İç Mimar Meral Akçay

Sevgili dostlar; yepyeni bir yılda tekrar bir arada olmanın mutluluğuyla hepinize harika bir yıl diliyorum. Bu hafta sizlerden gelen banyolarla ilgili sorulara cevap vermek istiyorum. Geçen hafta sizlerden gelen sorular üzerine banyolarla ilgili harika bir çekim yaptık. Bu çekimi banyolarla ilgili her türlü ihtiyacınıza cevap verecek ceramicconcept te yaptık. Bu vesile ile ilgi ve alakasını eksik etmeyen tüm ceramicconcept  personeline teşekkürlerimi iletiyorum.

1. SORU- Banyo nasıl dekore edilir? Banyo dekorasyon fikirleri nelerdir? Banyomuzu nasıl dekore edelim? Nelere dikkat edelim? Nasıl püf noktaları var?

CEVAP- Banyolar yaşam alanlarımızın arınma bölgeleridir., önemlidir. Dolayı ile bu alanları dekore ederken bir çok dikkat etmek gerekir. İlk olarak evimizin genel konsept ve stilini destekleyen tercihler yapmak gerekir. Kullanılıcak banyo  dolaplarını, lavabo, klozet, duşakabin, küvet veya jakuzi tercihlerini, seramik tercihlerini aydınlatma ve aksesuar tercihlerini banyonun alan olarak  büyük veya küçüklüğü göre yani m2 sine göre belirlemek gerekir. Bir diğer önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta havalandırma sistemi ve  banyolarda seçilicek donatıların  mobilyaların malzeme tercihleridir. Bu alanlar nem ve buharın en yogun oldugu alanlar olduğu için buna önemle dikkat edilmesi gerekir.

Cilalı parlak ürünler, cam, ayna yüzeyli ürünler banyolarda rahatlatıcı ve ferehlatıcı bir etki yaratır. Bu tarz tercihler yapmak banyoların konfor ve estetik algısına hizmet ederken aynı zamandada kullanım ve hijyen açısındanda kolaylık saglayacaktır.

2. SORU- Banyoda hangi renkler kullanılabilir? Banyoya nasıl renkler yakışır? Renk kullanımı nasıl olmalı?

CEVAP- Banyoda kullanılıcak renkleri banyonun büyüklük veya küçüklüğüne göre seçmeniz gerekir. Çünkü küçük banyolarda kullanılan renk seçimleri ile büyük banyolarda kullanılan renk tercihleri farklıdır. Burda önemli olan temizlik, ferahlık hissini bu alana yayabilmektir. Açık renkler kullanmnak, pastel tonlar kullanmak bu hissi fazlasıyla hissettiricektir. Genelde beyaz, krem, açık mavi, vizon, bej renklerini kullanmak gerekir. Cok canlı renkler, mesela iddalı renkler, çimen yeşilleri, fuşyalar, saks mavileri  bu tarz renklerden banyolarda uzak durmak gerekir. Çünkü Banyolar da aslolan sakinliği koruyabilmektir. Bu renkleri kullanmak isterseniz sadece aksesuar seçimlerinde lokal olarak uygulamak gerekir.

Banyolarda doğru Renk kullanımı belirlemek için önce ana renk  seçilir. daha sonra bu rengin bir iki ton açık veya koyu tonları alana yerleştirilir

3. SORU- Banyoda duvar kağıdı kullanabilir miyiz? Banyoda duvar kağıdı kullanımı nasıl olmalı? Nasıl desenler seçilebilir? Nelere dikkat edelim

CEVAP- Banyolarda duva kagıdı kullanılabilir. Fakat dikkat etmemiz gereken çok fazla nokta vardır. Öncelikli olarak duvar kağıdını banyonun tamamına uyglamak çok tercih edilmez. Lokal olark belli duvarlara uygulamak gerekir. Nemden etkilenmeyen, suya dayanıklı, su geçirmeyen, bakteri barındırmaması için banyolar için özel üretilmiş ıslak zemin kağıtları kullanmak gerekir. Yani polimer dediğimiz plastik madeyi barındıran kagıtlar kullanmak banyolar için idealdir. Desen ve tarz olarak banyolarda fazla karışıklık hissi yaratmaması için daha naturel kendinden desenleri olan cizgileri olan kagıtlar kullanmak, iyi bir tercih olucaktır. Çok büyük desenler den çok iddalı desenlerden renkli parlak desenlerden banyolarda uzak durmak amacına uygun bir duvar kağıdı uygulamasına neden olucaktır.

Hepinize harika bol bereketli bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay

https://twitter.com/Meral_Akcay
http://instagram.com/meralakcay
www.fengshuiakademisi.com
www.borneomimarlik.com
meralakcay1@gmail.com
meral@borneomimarlik.com
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup