Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Bahar diyeti ile forma girin

Bahar diyeti ile forma girin

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte kendimize bakmanında vakti geldi.
1- Bahar gelince birçok dergi, gazete veya televizyon programlarında türlü isimlerle diyetlere şahit oluyorsunuz. Asla size uygun olmayan mucize veya şok diyet adı altındaki bir beslenme programını uygulamayın. Beslenme programınızda belirli kurallara uymanız sonucu etkileyecektir, tabi herhangi bir hastalık veya kullandığınız bir ilaç yoksa. Bunu diyetisyeninizle görüşüp düzenlemelisiniz.

2- Her öğünde mevsim sebzeleri salata yada yemek olarak tüketilmelidir.

3- Ara öğünlerde de yine mevsim meyveleri tercih edilmelidir.

4- Haftada 1 kez kırmızı et, en az 2 kez balık, 2 kez kurubaklagiller, 2-3 kez yumurta ve hergün 2 kase kadar yoğurt, yarım avuç kadar fındık, badem tüketilmelidir.

5- Salatalara ve yemeklere piştikten sonra çok az zeytinyağı da ilave etmemiz faydalı olacaktır.

6- Ekmek ve tahıl grubu ihtiyacımızı ise kepekli ürünlerden tercih edilmeli.

7- Alkol ve kafeinli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Yerine rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitki çaylarından destek alınmalıdır.

8- Bahar ayında vücudumuzun A, B ve C vitaminlerine ve potasyum, magnezyum minerallerine olan ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle bu yiyeceklerden zengin bir beslenme programı uygulanmalıdır.

9- Baharda hormonların çalışmasında düzensizlik görülebilir. Hem hormonlar hem de hava değişimleri vücutta su tutulmasına neden olabilirler. Ödem de yorgunluk nedenlerinde biridir. Bu nedenle yemekler az tuzlu tüketilmelidir.

10- Fiziksel aktivite kişiyi hem rahatlatır hemde metabolizmayı hızlandırır, özellikle yüzme bahar yorgunluğunun giderilmesinde etkilidir.

11- Baharda oluşan yorgunluğunun nedeni bir mineral eksikliği de olabilir, bayanlarda demir eksikliği bu semptomların oluşmasını tetikler. Tiroidin az çalışması da kişide yorgunluk nedeni olabilir, bu nedenle bir endokrinolog ile görüşülebilinir.

Diyetisyen
Özlem Sert Aydın
2013-03-22 14:06:00 1622 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup