Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Avcı hücreler kansere karşı savaşıyor

Avcı hücreler kansere karşı savaşıyor

Terminatör adı verilen bağışıklık hücreleri kanser hastalarına umut olacak.
Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu”nda kanser tedavisinde önemli bir uygulamanın ayrıntıları gün yüzüne çıktı. Yakın zamanda Türkiye’de uygulanmaya başlayacak tedavi sayesinde “terminatör” adı verilen bağışıklık hücreleri kanser hastalarının tedavisinde kullanılacak. Sempozyumda Koç Üniversitesi bünyesinde kanser türlerinin genetik yapıları, alt gruplara ayrılması ve tedavileri konusunda yapılan araştırma ve çözüm önerileri de ele alındı.

Sonuçların başarılı olduğu görüldü

Prof. Dr. Mustafa Çetiner şunları söyledi: “2013’te hayata geçen tıp mühendisliği alanındaki çalışmalar sonunda, hastanın kendi hücrelerini kanseri yok etmek için kullanabiliyoruz. Hastalık öncesinde kanser hücreleri kendilerini silikleştiriyor, bağışıklık sisteminin gözünden kaçmayı başarabiliyor, bu sayede de vücutta çoğalabiliyordu. Yeni yöntemde tıp mühendisleri, terminatör dediğimiz bağışıklık hücrelerini dışarı alıp kanserli hücreyi tanımlayabilecek bir yapı kazandırdı. İşlenen hücreler, hastaya geri verildi ve sonuçların çok başarılı olduğu görüldü.”

İlk etapta hedef lenfoma ve lösemi

Dr. Burhan Ferhanoğlu ise “Önümüzdeki yıllarda kanser tedavisi kişiye özel geliştirilecek. Terminatör hücrelerinin hastadan alınması, işlenmesi ve yeniden hastaya verilmesi 10-11 günü buluyor. Şimdilik B- hücreleri, lenfoma ve lösemililerin tedavisinde uygulanan yöntem, gelecek günlerde multipli miyelom, diğer kan kanseri ve tüm kanserlerin tedavisinde kullanılacak” dedi.

‘Miyelomi tedavi edeceğiz’

Uluslararası Miyelom Vakfı kurucularından Prof. Dr. Brian Durie, söz konusu teknolojinin özellikle miyelom tedavisinde diğer yeni ilaçlarla birleştirildiğinde çok büyük başarı sağlanabileceği yönünde veriler elde ettiklerini belirtti. Uluslararası Miyelom Vakfı Başkanı Susie Novis de yeni gelişmelerle miyelomi tamamen tedavi etmeyi amaçladıklarını vurguladı.
2014-02-26 18:31:00 622 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup