Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Astımla dostça yaşamak mümkün !

Astımla dostça yaşamak mümkün !

Dr. Sinan Gürkan, astım hastalığı ile ilgili önemli bilgiler verdi.
Tüm dünyada 150 milyondan fazla astım hastası bulunuyor. 1996 Atlanta Yaz Olimpiyatları’na katılan 196 atletin 43’ünün astım hastası olduğu ve -34’ününastım ilacı kullandığı biliniyor. Bu sonuç, astımla da yaşam kalitesini bozmadan bir hayat sürmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Astımın tamamen iyileşmese de kontrol edilebilen bir hastalık olduğunu söyleyen Emsey Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sinan Gürkan, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Astım nedir?

Astım; çeşitli faktörlerle hava yollarında oluşan enflamasyon (iltihaplanma) sonucu, solunum yollarının daraldığı ve solunumun güçleştiği kronik bir akciğer hastalığıdır. Nöbetler halinde seyreder.

Çok sayıda faktör astıma neden olabiliyor

Astımı oluşturan ve tetikleyen faktörler yüzlerce olabilir. Özetle gruplandırmak gerekirse bunlar; infeksiyon ajanları, polenler, tozlar, kokular, hava kirliliği, soğuk, ısı değişiklikleri, gıdalar, rutubet, nem, egzersiz, burun sorunları, gülme, koşma, stres ve bazı ilaçlardır.

Astımın belirtileri

Nefes darlığı, göğüste sıkışma, nefes alıp verme sırasında hırıltı sesi duyulması, öksürük (özellikle sabaha karşı uykudan uyandıracak şekilde olması)astımın tipik belirtileridir. Bu durumların tekrarlanmasına astım krizi ya da astım atağı (nöbeti) denir.

Astım krizi esnasında yapılması gerekenler

Astım krizinde ilk yapılacak şey, hızlı ve etkili bronkodilatör ilaç inhale ettirmektir. Sonrasında ilave tedaviler eklenir.

Astım tedavisiyle ataklar kontrol altına alınıyor

Astım kendiliğinden veya tedaviyle normale dönse de tekrarlayabilir. Kesin sonuçla tedavi edilebilen değil, ancak kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Astımtedavisinde, nöbette kriz durumunda solunum yolu ve damardan ilaçlar verilerek sakinlik sağlanmalıdır. Bir başka tedavi şeklinde ise; kriz dışı, uzun süreli etkili ilaçları düzenli kullanmak ve tetikleyicilerden uzaklaşmak suretiyle hastada iyileşme sağlanır. Astım tedavisinin uzun sürebileceği bilinmeli, düzenli takip ihmal edilmemeli ve tetikleyenlerden korunmaya özen gösterilmelidir.

Astım hastalarının yapması gerekenler

Bir astım hastası; tetikleyicilerden uzak kalmalı, hastalığı hakkında bilgi sahibi olmalı, önleyici ve tedavi edici ilaçları zamanında kullanmalıdır. Hastalık hakkında yeterli bilgi sahibi olunmakla hastalıkla dost olunur, daha rahat bir yaşam sürülür. Aksi halde krizler tekrarlar, sıklaşır, problem solunum yetersizliğine kadar ulaşır. Bilgi edinmeyen, zamanında ilaçlarını kullanmayan hastalar daima rahatsızlık yaşar.

Çocuk ile yetişin astımı arasındaki farklılıklar

Çocuklardaki astımın nedenleri ve tedavi yöntemleri bakımından farklılıklar olabilir. Ancak değişmeyen bir şey vardır; hastalık hep akciğerlerdedir.
2014-02-09 11:42:00 2798 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup