Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Aspirinin kadınlara öyle bir faydası var ki...

Aspirinin kadınlara öyle bir faydası var ki...

Yapılan araştırmada iki günde bir Aspirin almanın kadınlarda kolorektal kanser oluşma riskini düşürdüğü belirtildi.
Daha önceki yıllarda uzmanlar çoğunlukla acı ve iltihaplanma tedavisi için kullanılan Aspirin'in etkisini araştırırken birçok yararının olduğunu buldu.

Annals of Internal Medicine dergisinde yayımlanan bir çalışmada Aspirin'in kanı inceltmenin potansiyel en ucuz yolu olduğu keifedilmişti. Diğer çalışmalarda meme kanseri ve cilt kanseri riskini düşürdüğü ifade edilmişti. Son çalışmada ise kadınlarda kolon kanseri riskini düşürmekle bağlantılı olduğu açıklandı.

Brigham ve Kadın Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu'ndan Nancy R. Cook başkanlığında yapılan araştırmada 18 yıl süren Kadın Sağlık Çalışması verileri tekrar gözden geçirildi. Çalışmada en az 45 yaşında 40 bin kadın katılımcı vardı ve bunların 33 bin 682'si takip edildi. Katılımcılara iki günde bir rastgele 100 mg Aspirin ve etkisiz ilaç verildi. Uzmanlar yan etkisini azaltmak için günlük Aspirin vermedi. Bazı katılımcılar Aspirin almadıkları gün E vitamini aldı diğerleri ise etkisiz ilaç almaya devam etti.

Uzmanlar ilk on yılda Aspirin ile etkisiz ilaç arasında bir fark göremedi. On yıldan sonra Aspirin alan kadınlarda kolorektal kanser yüzde 42 daha düşük çıktı. Uzmanlar çalışmanın tüm uzunluğu için oranı hesapladıklarında düşüş yüzde 20 azaldı. Yaş ve diğer değişkenler değerlendirildiğinde sonuca bir etki yapmadığı görüldü.

Annals of Internal Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada tüm bu bulgulara rağmen mide-bağırsak kanamasının Aspirin alanlarda daha fazla olduğu belirtildi.
2013-07-17 15:02:00 2784 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup