Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Aspirin kalbi gerçekten koruyor mu?

Aspirin kalbi gerçekten koruyor mu?

İşte Aspirin'in kalp tedavisindeki yeri...
Aspirin, kalp hastalıklarının tedavisinde önemli bir yere sahip. Prof. Dr. Denyan Mansuroğlu; stent takılan ve by-pass olan hastaların ömür boyu Aspirin kullanmasını öneriyor.

Aspirin kalbi korur mu?
Aspirin'in kalp hastalıklarının tedavisinde önemli bir yeri vardır. Enfarktüs geçiren, koroner kalp hastalığı olan, stent takılan veya by-pass olan hastalar; aksi bir durum söz konusu değilse Aspirin kullanmalıdır. Aspirin, kalp enfarktüs sahasını küçültür. Ayrıca takılan stentlerin ve yeni by-pass greftlerinin (nakledilen damarların) açık kalma süresini uzatır.

KANAMA YAPABİLİR


Sigara içenler, aspirin kullanabilir mi?
Aspirin sigaranın zararlarını azaltmaz ve sigaranın zararlarından korumaz.

Aspirin kalbi korurken, vücutta diğer organlara zarar verir mi?
Aspirin; özellikle mide, bağırsak ve beyinde istenmeyen kanamalara neden olabilir. Bu nedenle ülseri olan veya kanamaya meyilli yaşlı hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Eğer böyle bir risk varsa, Aspirin muadili kan sulandırıcılar tercih edilmelidir.

Kalp hastalıkları, başka hastalıkları tetikler mi?
Kalp; beyin gibi merkezi bir organdır ve randımanlı çalışmazsa birçok başka hastalığa davetiye çıkarır; böbrek yetersizliği, karaciğer bozuklukları ve akciğer yetersizliği gibi... Kalp yetersizliğinin ileri aşamasında tüm organlar etkilenebilir.

Stent takılan hastalar, bir gün by-pass'a ihtiyaç duyar mı?
Damar sertliği hastalığını durduracak kesin bir tedavi henüz yok. Stent de, by-pass da geçici bir tedavidir. Tıkanmalar en sık; stent takıldıktan sonraki bir ay içerisinde yaşanır. Bu risk bir yıl boyunca devam eder. Stentlerin tıkanması durumunda; ya tekrar stent içine stent takılır veya by-pass ameliyatı yapılır.

Stent, kalp damarlarını tedavi eder mi?
Stent de, by-pass da direkt tedavi edici bir yöntem değildir. Stent, kısa bir bölgesi tıkanan veya daralan damarın açılmasını sağlayan; tükenmez kalemin yayına benzeyen bir yapının basınçla damar içinde şişirilmesi ve orada bırakılması işlemidir. Bu sayede o damardan kan akımı sağlanmış olur.

By-pass ameliyatı için damar sayısı önemli mi?
Sol ana koronerinde darlık olan hastalara by-pass yapıyoruz. Ayrıca kalp kasılma gücü düşen, üç damarı tıkalı olan, kapak anevrizması veya beyne giden damarlarda darlık olan hastalar için de by-pass önerilir.

KALP CAM DEĞİL, KIRILMAZ

Kalp gerçekten kırılır mı?

Kalbin yapısı ne taş, ne de camdan oluşur; kasılan bir kastan ibarettir. Bu nedenle de kırılmaz. Bu, hissi bir abartıdır. Bu benzetmelerin çoğu kalbin gerek hissi, gerek organik her olayda ne kadar önemli bir yere konduğunun göstergesidir.

Kadın kalbi-erkek kalbi birbirinden farklı mı?
Kadınların vücut indeksleri daha küçük olduğundan kadınların kalpleri daha küçük ve koroner damarları daha incedir.

BY-PAS AMELİYATLARI İÇİN YAŞ ORTALAMASI 50-55'TİR

Ülkemizde by-pass için yaş ortalaması kaçtır?

20'li yaşlarda ve 80 üstü yaşlarda by-pass ameliyatı sıklığı azdır. Genel ortalama 50-55 yaş arasıdır. Ancak aile hikayesi kuvvetli, çocukluk diyabeti (Tip I) veya diyalize bağımlı olan hastalarda by-pass yaşı 20-30'lu yaşlara kadar inmektedir.

Erkekler mi, kadınlar mı daha çok kalp ameliyatı olur?
Genç yaşlarda erkekler daha sık olarak ameliyat olmaktadır. 50 yaş üstünde oran eşitlenmektedir.

KALP AĞRISI GÖĞSÜN SOLUNDADIR

Psikolojik hastalıklarla kalp ilişkisi nasıldır?

Bazı psikolojik hastalıklar, kalp hastalıkları ile ilişkili değildir ancak benzer belirtiler gösterebilirler. Ağrının kaynağını öğrenmek için test yapılması önerilir. Batma tarzındaki tek bir yerde sınırlanmış, bir-iki saniye süren ağrıların nedeni genelde psikolojik ve strese bağlıdır. Oysa kalp ağrıları üç-beş dakika sürer ve göğüsün sol tarafını tutar. Bunlar; baskı tarzında, sol kola ve çeneye yayılan, beraberinde terleme veya ölüm korkusu eşlik eden ağrılardır.
2013-10-02 05:41:00 2263 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup