Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Aşkın tehlikeli dönüm noktaları

Aşkın tehlikeli dönüm noktaları

Her ilişki ve aşk bazı aşamalardan geçer...
İngiliz psikolog Andrew Marshall\'a göre aşkın 6 aşaması var. Marshall, üçüncü ve beşinci aşamayı atlatanların, bir ömür boyunca mutlu yaşayabileceğini savunuyor.

Onu her gördüğünüzde kalbiniz küt küt atıyor, heyecandan midenize kramp giriyor, gözleriniz parlıyor. Aşk hep böyle başlar. Ama maalesef bu pembe dönem, sonsuza dek sürmez. İngiliz psikolog Andrew G. Marshall; aşkın 6 aşaması olduğunu belirtiyor. Üstelik üçüncü ve beşinci aşamayı atlatanların bir ömür boyu mutlu yaşayabileceklerini savunuyor. Peki, ama söz konusu 6 aşama ve karşılaşabileceğimiz tehlikeler neler?

1. Kaynaşma dönemi

Kaynaşma aşaması en fazla bir yıl sürer. Âşıklar zamanlarının çoğunu birlikte geçirir. Buradaki tehlike; sevgililerin hayatla ilgili her şeyi tozpembe görmeleridir. Özellikle birbirlerinin yanlışlarını görmeyi kesinlikle reddederler. Marshall, ilişkinin bu aşamasında diretmelerden kaçınmayı tavsiye ediyor. Bunun nedeni ilişkinin henüz sağlam bir temele oturmamış olması.

2. Çekicilik kaybolur

İkinci aşama olan rol dağılımında, âşık kişinin gözünde sevilen kişi çekiciliğini yitirmeye başlar. Sevdiğiniz kişinin çoraplarını çıkarıp bir köşeye fırlatması ve benzeri davranışlar, artık sinirinize dokunmaya başlar. Marshall ilişkinin 1-3 yıllarının tartışmalara elverişli dönem olduğunu belirterek, bu aşamada çiftlere gergin durumlarda sakin kalmayı öneriyor.

3. İstekler öne geçer

Beraberliğin dördüncü yılında kişi kendi isteklerini yine ön planda tutmaya başlar. Tek başına veya arkadaşlarla zaman geçirmek daha bir önem kazanır. Marshall, birey olduğunuzu unutmamanızın gayet güzel bir şey olduğunu belirtiyor. Ancak 3. aşamada Marshall \"Sevdiğiniz kişiden kopmama konusunda dikkat etmelisiniz\" uyarısında bulunmayı da ihmal etmiyor.

4. Birlikte plan yapılır

Beraberliğin dördüncü aşaması olan bu dönemde, her iki taraf da kendisini ilişkide daha güvenli hisseder. Gelecek ve çocuklarla ilgili planlar yapılır. Bu aşama evliliğin 19. yılına kadar sürer. Marshall\'a göre; bu dönemdeki en büyük tehlike çiftlerin kendini çok fazla anne - baba rolüne kaptırması ve eşlerin birbirini ihmal etmesi...

5. Yeni sevgili hayali

20 yıllık bir beraberliğin ardından, gereken değişikliklerin yapılması 5. aşamada başlar. Marshall, bu dönemde yeni bir sevgili hayalleri kurulduğunu belirtiyor. Özellikle de eşleri kendini çocuklara adamış kişilerin bu hayallere daldığını belirten Marshall \"En iyisi siz bu risklere karşı kendinizi sürekli geliştirin\" diyor.

6. Yıllanmış şarap gibi

Sakın \"Mutluluk için çok geç değil mi?\" gibi anlamsız sorular sormayın. 30 yıllık beraberliklerde bile, birlikte olduğunuz kişiye tekrar âşık olmanız mümkün. Marshall, bu mucizevî olayı şöyle açıklıyor: 6. aşamadaki aşk, tıpkı doğru bir şekilde muhafaza edilmiş, yıllanmış bir şarap gibidir. Bunun tam tersi, yanlış muhafaza şekli ise sirke tadı verir.
2014-05-10 15:48:00 2263 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup