Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Aşk gerçekten yaralıyor !

Aşk gerçekten yaralıyor !

"Aşk hormonu" oksitosinin hafızaya kötü etki yaptığı, korku ve anksiyeteyi artırdığı anlaşıldı.
İngiltere'de yapılan bir araştırmada 'aşk hormonu' olarak bilinen oksitosinin partnere romantik bağlanma duygusuna neden olurken aynı zamanda korku ve endişeyi artırdığı belirtildi.

Oksitosin kadınlarda bağlanma güdülerini harekete geçirir. Kadının iyi bir ilişki içinde olması partnerine güvenebilmesi, onunla ilgilenmesi ve ondan ilgi görmesi, destek, şefkat hissetmesi oksitosin seviyesini artırır.

Ancak Northwestern Medicine® tarafından yapılan ve Nature Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmada mu mutluluk hormonunun ayrıca uzun süren acılarla da ilgisinin olduğu ileri sürüldü. Araştırma, hormonun bir fonksiyonunun da beynin spesifik bir bölgesindeki sosyal hafızayı güçlendirdiğini ve eğer üzücü veya acılı bir deneyim olursa oksitosinin hafızayı yoğunlaştıran beynin bir bölümünü aktif hale getirdiğini gösterdi.

Yani aşk sevinci getiren bu aynı hormon, ayrıca uzun yıllar süren üzücü sıkıntıların da gerisinde duruyor. Oksitosinin ayrıca gergin bir ortamda iseniz anksiyete ve korku duyarlılığını artırıyor ve gelecek streslare karşı da anksiyete ve korkuyu artırabiliyor.

Araştırmaya öncülük eden Jelena Radulovic "Oksitosin sisteminin anksiyeteyi düşürmede ya da tetiklemede ikili rolünü anlamak için, sosyal bağlama bağlı olarak, negatif reaksiyonların tetiklenmesi yerine huzuru geliştiren oksitosin tedavisini en uygun hale getirebiliriz" dedi. 

Gazeteport
2013-08-09 15:31:00 1620 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup