Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Aşı ile zatürreden korunmak mümkün

Aşı ile zatürreden korunmak mümkün

Dr. M. Faysal Baysal, aşılarla ömür boyunca zatürreden korunmanın mümkün olduğunu söylüyor.
Özel Adana Avrupa Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Faysal Baysal, yüksek ateş ve öksürük ile kendini gösteren ve çoğu zaman griple karıştırılarak önemsenmeyen zatürrenin, dünyada ve ülkemizde ölüme sebebiyet veren enfeksiyon hastalıklarının başında yer aldığını kaydetti. Baysal, aşılarla zatürreden uzun yıllar hatta ömür boyu korunmanın mümkün olduğunu belirtti. 

 İnsanların, çoğunlukla kendi boğaz, ağız ve sindirim yolunda bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla zatürre olduklarını vurgulayan Dr. M. Faysal Baysal, normal durumda hastalık yapmayan bu mikropların, vücut direnci düştüğünde zatürre yapabileceğinin altını çizdi. Baysal, “Hastalık, özellikle çocuklarda, 65 yaş üstü insanlarda ve kronik hastalığı olanlarda daha ağır ve öldürücü olabilir” dedi.

Bazı türlerde bulaşıcı olabiliyor

Baysal, “Zatürre, çevreden bulaşma yerine, genellikle kişinin kendi vücut direncinin düştüğü durumlarda ortaya çıkar. Ancak bazı zatürre türlerinde özellikle viral olanlarda, hastalık hasta olan kişilerden sağlıklı kişilere bulaşabilir” şeklinde konuştu.

Boğaz enfeksiyonu ve yüksek ateş ile kendini gösteriyor

Dr. M. Faysal Baysal,  zatürrenin belirtileri arasında, gribal veya boğaz enfeksiyonu sonrası yüksek ateş, göğüs ağrısı, sarı veya yeşil renkli balgam, üşüme şikayetleri olabileceğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Hastalık, bazı formlarda halsizlik ve hafif bir öksürük ile de seyrederken, bazı ağır formlarda da nefes darlığı ve solunum yetmezliği gelişebilir. Hastanın şikayetleri zatürre ile uyumlu ise, genellikle yapılan muayene, akciğer röntgenindeki bulgular ve kan testleri ile teşhis konulabilir. Gerekli durumlarda balgam ve diğer testler yapılabilir.”

Hastalığın seyri herkeste aynı değil

Hastalığı hafif olan ve genç insanlarda tedavi şeklinin evde istirahat etmek, antibiyotik kullanımı ve bol miktarda sıvı alımı ile sağlanabileceğini ifade eden Dr. M. Faysal Baysal, “Yaşlı, akciğer ve kalp hastalığı gibi eşlik eden bir hastalığı olan, solunum sıkıntısı ve tansiyon düşüklüğü olan kişilerin, hastaneye hatta yoğun bakıma yatmaları gerekebilir” dedi.

Hastalık riskini arttıran birçok durum var

“Sigara ve alkol kullanımı, kusma, öksürük, yutma refleksini bozan hastalıklar, kronik hastalılar ve grip salgını gibi durumların hastalığın gelişmesini kolaylaştıran risk faktörlerinin başında yer aldığını söyleyen Dr. M. Faysal Baysal, “Akciğer, kalp, böbrek, karaciğer, sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, bağışıklık sistemini etkileyen AIDS, kan ve lenf bezi kanserleri gibi faktörlerde zatürre olma riskini arttırır” diye konuştu.

Korunmak için önlem alınabilir

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, stresten kaçınma, dengeli beslenme ve hijyenik önlemlerle insanların zatürreden korunabileceğini vurgulayan Dr. M. Faysal Baysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Zatürre gelişimini kolaylaştıran grip salgınları sırasında, kalabalık ortamlardan kaçınılması  ve maske kullanımı önerilir. Özellikle zatürre gelişimi açısından yüksek risk taşıyan kişilere aşı önerilir.  En sık zatürre yapan streptococcus ( pneumoniae) bakterisine karşı bağışıklık sağlayan iki tip aşı vardır. Pneumo-23 bu bakteriye karşı 5 yıllık bir koruma sağlarken, yeni kullanılmaya başlanan prevenar-13 aşısı ömür boyu koruma sağlamaktadır.”
2015-01-02 18:09:00 562 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup