Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Anne sütü zekayı geliştiriyor

Anne sütü zekayı geliştiriyor

Anne sütü çocuğun her türlü ihtiyacını karşıladığı gibi zekayıda açıyor.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki, anne sütünün çocuğun her türlü ihtiyacını karşıladığı için çocuğun zekasının gelişmesi için aranan bir besin olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Baki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların beslenmesi ile zekalarının gelişimi arasında çok yakın bir ilişki bulunduğunu, beslenmede anne sütünün son derece önemli olduğunu belirtti.

Anne sütünün çocuğun bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini ifade eden Baki, "Anne sütü çocuk için bir mucize. Bebeğe doğduktan yarım saat sonra anne sütü verilmesi bağışıklık sisteminin oluşmasına yardımcı oluyor. Yani bir bakıma çocuk doğduktan hemen sonra aşılanıyor. Kolostrum denilen bu ilk sütün bir damlası bile bebek için çok önemli" diye konuştu.

Annenin sağlıklı olması çocuğu etkiliyor

Zeka gelişiminin anne karnında başladığını ve bu nedenle annenin sağlıklı olması gerektiğini vurgulayan Baki, şöyle devam etti:

"Annenin sağlıklı olması, yeterli beslenmesi, sigara içmemesi çocuğun zeka gelişimini etkiliyor. Doğumdan hemen sonra çocuğun yeterli beslenmesi için olmazsa olmazların başında anne sütü geliyor. Bu yaş gurubunda anne sütünün yerini hiçbir gıda alamaz. Anne sütü çocuğun her türlü ihtiyacını karşıladığından zeka gelişimi için de aranan besindir."

Doğumdan sonraki 6 ay

Anne sütünün beslenme ve beyin gelişimi açısından yeterli bir gıda olması nedeniyle çocuğa özellikle doğumundan sonraki 6 ayda verilmesi gerektiğine işaret eden Baki, "6 aylığa kadar çocuklara anne sütü haricinde herhangi bir ek gıda vermek doğru değil. Çünkü anne sütü bebeğin her türlü ihtiyacını karşılıyor. Beyin gelişimi için gerekli bütün vitaminler anne sütünde mevcut olduğundan bebeğin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi son derece önemlidir" dedi.

Prof. Dr. Ali Baki, çocuğun bir yaşına kadar gelişiminin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, "Beyin hiçbir devrede bu kadar hızlı büyümüyor. O halde zekanın oluştuğu en öneli yaş gurubu bu yaş gurubudur. Bu gelişim için en önemli besin anne sütüdür."

AA
2012-12-10 16:23:00 1210 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup