Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Anne sütü hastalıklardan koruyor!

Anne sütü hastalıklardan koruyor!

Çocukları ileriki yaşlarında obezite, çölyak hastalığı, kronik iltihaplı bağırsak hastalıklarından, etraflarındaki enfeksiyonel hastalıklardan korumak için en önemli besin kaynağı anne sütü.
Antalya –Side Starlight Kongre Merkezi’nde 15-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 48. Türk Pediatri Kongresi’nde çocuk sağlığıyla ilgili pek çok başlık ele alındı. Farklı ülkelerden hekimlerin de takip ettiği toplantılarda ele alınan başlıklardan biri de “çocuklarda beslenme “” oldu. Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş kongrede yaptığı açıklamada şöyle dedi:” Bebekler doğumlarından 6 ay sonra ek gıdaya başlasa bile, en az 1 yıl, mümkünse 2 yıl anne sütü almalı. Anne sütü çocuğu hastalıklardan koruyor. Özellikle obezite, çölyak hastalığı, kronik iltihaplı bağırsak hastalıklarına karşı anne sütü almak çok önemli.”

Prof. Çokuğraş’ın açıklamalarına göre ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın da verdiği destek ve Türk Pediatri Kurumu’nun çalışmalarıyla anne sütü verme oranı arttı. Geçtiğimiz 10 yılda ilk üç ayda bebeğini emziren annelerin sayısı % 27’lerden, % 70’lere yükseldi. Hekimler annelerin bebeklerine uzun süre süt verebilmesi için bol sıvı gıda almalarını ve stresten mümkün olduğunca uzak kalmalarını öneriyor. Ayrıca annelerin protein, karbonhidrat, yağ oranlarını dengede tutarak beslenmesi gerekiyor. Hamilelikte ise B12 vitamini ve D vitamini katkısı da bebekler için yararlı. D vitamininin çocuk beslenmesinde de önemi büyük. Uzmanlar çocukların da 1 yaşına kadar D vitamini desteği alması gereğinin üzerinde duruyor.

LEYDİTURK.COM
2012-05-21 16:01:00 1052 Paylaş
Yorumlar

Toplam 2 yorum eklendi.

  • hülya28/05/2012 12:41

    benim 6 aylık bebeğim var emziriyorum mamada veriyorum .

  • özge 28/05/2012 09:52

    ben valla emziriyorum 6 aylık mamada veriyorum

Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup