Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Anlaşılamayan Zeka Küpleri

Nimet Şebnem Yılmazer

Sadece bilimde, sanatta, müzikte değil gösterdikleri farklılıklar. Konuşurken bile ayrı dünyaları. Tanıdığımız ama anlayamadığımız çocuklarımız onlar, üstün zekalılar. Benim anlatmak istediklerim özellikleri değil, internette istemediğimiz kadar çok bilgi buluyoruz zaten. Benim paylaşmak istediğim okul ortamında yanlış anlaşılan, kaybolan çocuklarımız.

Öğretmenler olarak ne kadar hâkimiz, nasıl değerlendiriyoruz, ne kadar yön verebiliyoruz. Bu ülke onlara ne kadar şans tanıyor. Biraz onlardan bahsedeceğim. Anaokulunda öğretmenlik yapığım ilk yıllarda okulların açılmasından bir ay sonra bir bayan sıkıntılı bir şekilde çalıştığım kuruma geldi ve çocuğunun kaydını yaptırmak istediğini belirtti. Kayıt için gerekli bilgileri vermeden önce gerginliğinin nedenini anlatmasını istedim. Çocuğunun yapılan zeka testleriyle ispatlanmış üstün zekalı bir çocuk olduğu için okulda sorunlar yaşadığını, öğretmenleri tarafından sürekli yaramaz, yerinde durmayan, sınıf düzenini bozan çocuk olarak yargılandığını ve bu durumun onda kaygı ve üzüntü yarattığını anlattı.

Üniversite yıllarında bana bu konuda çok şeyler kattığına inandığım bir hocam vardı. Kendisi bizlere üstün zekalı bir kişinin neler yapabileceğini, davranışlarında neler saklı olduğunu çok iyi anlatmış ve örneklerini sunmuştu. O yüzden sınıfımda böyle bir öğrencimin olması bende endişe duygusu uyandırmadı. Araştırdım, okul bilgilerimin üzerine yeni bilgiler ekledim. Sınıf içerisinde görevlendirmeler yaparak öğrencimin belki de yaramaz diye etiketlendirilmesine neden olan hareketlilik duygusunu yönlendirdim ve tam tersine diğer arkadaşlarını destekleme şansını verdim. Etkinliklerimizde onun farklı bakış açısını kullandım ve okulu onun için eğlenceli hale getirdim.

Hiç unutmuyorum origami tekniği ile uçak yapımı etkinliğini gerçekleştiriyorduk. Tüm öğrencilerimle sırasına uygun olarak kağıtları katladık, boyadık ve uçaklarımızı yaptık. Bu sırada bahsi geçen öğrencim kağıdı farklı tekniklerle katlamaya başlamıştı. Müdahale etmedim. Etkinliği bitirdiğinde değişik bir uçak modeli çıkarmıştı. Hep birlikte uçaklarımızı uçurduk. Aramızda kalsın bizimkiler uçmaya çalışan yavru kuşlar gibiydi ama onunki sınıfta süzülüyordu. Tebrik ettik, arkadaşları ondan kendilerine uçak yapmasını istediler. Çocuğum çok mutlu olmuştu.

Bu sadece bir örnek. Sene sonu geldiğinde gittiği her okulda farklılığını anlayarak onun geleceğini doğru yönlendirecek, topluma kazandıracak, anlayışlı meslektaşlarımla karşılaşması dileğiyle ayrıldık.

Sevgili okurlarım bu makaleyi yeni tanıştığım, eğitim sistemimizin sınırlandırılmış dünyasının sıkıntısını yaşayan, ilkokula giden üstün zekalı bir öğrenci için yazdım. Ben ona arkadaşım diyorum. Arkadaşım merak etme senin gibi insanların harcanmayacağı bir ülke için elimizden gelen en büyük gayreti sarf ediyor, bilgili, anlayışlı, her zeka seviyesindeki çocukları topluma kazandırmaya çalışacak, duyarlı öğretmenler yetiştirmeye çalışıyoruz.

Sevgilerimle
Okul öncesi Eğitim Uzmanı Nimet Şebnem Yılmazer
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup