Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Alzheimer bulaşıcı mı?

Alzheimer bulaşıcı mı?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, Alzheimer’in bulaşıcılığı konusunda çıkan haberlere son noktayı koyuyor.
Son zamanlarda Alzheimer’in bulaşıcılığı konusunda gerek yurt içi gerekse yurtdışı basında geniş haberler yer almaktadır.

Genellikle İngiliz gazeteleri Alzheimer’in bulaşabileceği konusunda yoğun yazılarla başlayan bu haber trafiği, özellikle beyin ameliyatları sonrasında ya da kan transfüzyonları ile ya da diş tedavileri sonrasında bulaşabileceği iddia edilmektedir.

Bu kesinlikle yanlıştır. Gazetelerin atıfda bulundukları Nature dergisinde yayımlanan yazının sahibi Dr. Simon Mead CNN e verdiği röportajda gazete başlıklarını görünce şok olduğunu ifade etmiştir.

Yayına bakıldığında ve yazıyı yazan otörün ifadelerinde Alzheimer hastalığının ameliyat ya da diş tedavisi ya da kan transfüzyonu ile bulaşıcılığı konusunda herhangi bir ifade olmadığı görülmektedir.

Burada ifade edilmeye çalışılan 1985’de yasaklanmış olan insandan elde edilen hormon tedavilerinin sonrasında deli dana hastalığı olarak ifade edilen Creutzfeld-Jakob hastalığına yakalanmış olmaları ve bu hastaların hiçbirinde otopsi öncesi Alzheimer hastalığı olmamasıdır. Buradaki kafa karışıklığının bu iki hastalıkta da Amyloid denilen protein birikiminin beyinde olmasıdır. Ama bulaşıcı olan Creutzfeld-Jakob hastalığıdır Alzheimer değil. Amyloid, Creutzfeld-Jakob hastalığında bulaşarak olabildiği gibi Alzheimerde kendiliğinden olabilir, ya da arka arkaya olan kafa travmaları sonrasında da (Amerikan futbolu, boks gibi sporlarda) beyinde birikebilir. Ama kişinin beyninde amiloid plaklarının olmuş olması kişinin Alzheimer olacağı anlamına da gelmez.

Leyditurk.com
2015-09-14 13:34:00 594 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup